Лондон објавио да ће половини Хонгконга дати британско држављанство

УСКОРО ПОЧИЊЕ ВЕЛИКО ПРЕСЕЉАВАЊЕ КОЈЕ ИДЕ НА РУКУ И ВЛАСТИМА У ПЕКИНГУ

* Око 10 одсто Хонгконжана поседује британске БНО полупасоше. Али, узимајући у обзир њихову родбину и издржаване чланове, који ће такође имати право на пресељавање, процењује се да би до три милиона становника града-државе могло да затражи и и током наредних пет година добије британско држављанство.

* Хонгконг тренутно има преко 7,5 милиона становника, а у Лондону су већ проценили да ће за Британију сви који се преселе бити – чист добитак

* Кина ће изгубити десетине хиљада стручњака и бизнисмена, али ће добити - политичку стабилизацију у Хонгконгу, у којем је донедавно протестовало и више од милион људи. Процењује се и да ће добити чистији терен за даљу игру око враћања Тајвана

___________________________________________________________

       ЛОНДОН планира масовно давање држављанства становницима Хонгконга и очекује да ће их се око милион преселити у Велику Британију током наредних пет година.

       Пекинг официјелно протестује против овог потеза јер ће „велико пресељавање“  значити „одлив мозгова“. Међутим, британска подмуклост у суштини је прави поклон за Кинезе.

       Британци су још пре више од две деценије Хонгконжанима поделили такозване пасоше БНО. Ти документи су им дали право на конзуларну подршку и улазак у Уједињено Краљевство у трајању до шест месеци.

       Британци су 2014-те и 2019-те у својој бившој колонији организовали масовне демонстрације против Пекинга.

       Лондон је сада одлучио да ће власници пасоша БНО и, што је још важније, њихова родбина и издржавана лица моћи да поднесу захтев за држављанство по доласку у Уједињено Краљевство.

       Ово је мера којом Лондон жели да помогне и својој опозицији у Хонгконгу.

       Премијер Борис Џонсон рекао је да је поносан на поделу држављанстава:

       „Чинећи то, поштујемо наше дубоке историјске везе и пријатељство са народом Хонгконга и залажемо се за слободу и аутономију - вредности које су и Великој Британији и Хонгконгу драге“.

       Пекинг је објавио да више не признаје БНО као путне исправе и личне документе. Хонгконжанима који се одлуче за пресељавање – најважније ће бити то што БНО признаје Лондон.

       Око 10 одсто Хонгконжана поседује БНО пасоше. Али, узимајући у обзир њихову родбину и издржаване чланове, процењује се да би до три милиона становника града-државе могло да затражи и постепено добије британско држављанство.

       Хонгконг тренутно има преко 7,5 милиона становника, а у Лондону су већ проценили да ће за Британију сви који се преселе бити – чист добитак.

       Кина ће изгубити десетине хиљада стручњака и бизнисмена, али ће добити - политичку стабилизацију у Хонгконгу, у којем је донедавно протестовало и више од милион људи.

       Процењује се и да ће добити чистији терен за даљу игру око враћања Тајвана.

       Када се Хонгконг 1997. вратио у Кину, његово учешће у укупном БДП-у земље износило је 20%, данас - само 2%.

       У Кини су се појавиле зоне слободне трговине, слободне економске зоне и модерне технолошке луке. Многи Хонгконжани су се преселили у суседни Шенжен јер има више простора, а плате су конкурентне.

       Хонгконг је заправо сведен на своју офшор функцију - служи највише за транзит средстава у Кину или у супротном смеру - из Кине у иностранство.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари