Хабек: ЕУ je постала опасно зависна од америчког течног гаса
ЛИДЕРИМА ЕУ: ПРЕД ТРАМПА ИДИТЕ СА ИСПРУЖЕНОМ РУКОМ, АЛИ ДА НЕ ДАЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ОТКИНЕ
Freeport LNG, Тексас
* Амерички гас је за ЕУ три пута скупљи од руског, а још је због зимског урагана Енцо у Трксасу безмало потпуно стала фабрика течног гаса Freeport LNG
* Кинези су покренули и успешно развијају програм вештачке интелигенције DeepSeek. Истовремено, Alibaba је покренула платформу Qwen2.5-1M која обрађује милион контекстуалних упита, док амерички ChatGPT обрађује само 128 хиљада
* Трамп је наредио оснивање компаније под називом Stargate. Током наредне четири године, колико ће Трамп бити на челу САД, у њу ће бити уложено пола трилиона долара са циљем да се Кинези сустигну и надмаше у области вештачке интелигенције
* Али, Американцима је потребно додатних пет гигавата струје да би радили са суперкомпјутерима и припадајућом инфраструктуром. У идеалном случају, за то су им потребна четири нова нуклеарна реактора III+ генерације, а изградња нуклеарних електрана у САД је била прилично суморна у последњих петнаест година
______________________________________________________
Аутор: Сергеј САВЧУК
У ЈАНУАРУ 2025. године, три године након почетка прекида трговинских односа са Русијом, немачки министар економије Роберт Хабек, говорећи на економском форуму листа Handelsblatt, затражио је од земаља еврозоне да не разбијају ЕУ, да почну да раде за сопствене интересе.
Такође: да са испруженом руком изађу у сусрет Трамповој администрацији, али да не дозволе да им рука буде одсечена.
Реч је о енергетској кризи коју доживљава Стари свет, несташици енергетских ресурса, превисоким ценама угљоводоника и губитку конкурентности.
Хабек је још упозорио, а за њим је то поновио и шеф аустријског енергетског концерна ОМВ Алфред Штерн, да је ЕУ опасно зависна од снабдевања течним природним гасом из Сједињених Држава, као што је раније зависила од увоза руског гасоводног гаса, са том разликом што су амерички „молекули слободе“ „у просеку три пута скупљи“.
За Европу ово није крај.
Јер, док су Хабек и Штерн саопштавали тужне вести са високих трибина, у САД је због зимског урагана Енцо, безмало потпуно стала фабрика течног гаса Freeport LNG.
Та фабрика се налази у Тексасу, у легалној домаћој офшор зони, а производи до петнаест одсто укупног америчког LNG и донедавно је била понос не само власника, већ и целе земље, са својом еколошки чистом производњом.
Њена постројења покрећу електромотори, који су последњих недељу дана без потребног снабдевања струјом.
Рад те фабрике ће, наравно, бити обновљен, али ово је још један разлог за забринутост у ЕУ.
Цео свет је чуо гласна обећања Доналда Трампа да ће дати зелено светло америчким нафтним и гасним компанијама да додатно ојачају своје позиције на међународним извозним тржиштима. Међутим, Америка је за првог Трамповог мандата повећала производњу природног гаса за трећину – са седамсто милијарди кубних метара на трилион. А домаћа потрошња гаса у САД расте истом брзином.
Током протеклих осам година, расла је у просеку за двадесет милијарди кубних метара годишње, замењујући нафту и угаљ. EIA извештава и да се удео природног гаса у производњи електричне енергије у Сједињеним Државама стално повећава.
Током 2023. године на бази гаса је произведено 1,8 милијарди киловат-сати, односно скоро половина све електричне енергије у САД.
У овом контексту, вреди подсетити да Доналд Трамп Кину сматра главним геостратешким ривалом Сједињених Држава. Једна од најинтензивнијих области конкуренције је сектор високих технологија. Кинези су покренули и успешно развијају програм вештачке интелигенције DeepSeek. Истовремено, Alibaba је покренула платформу Qwen2.5-1M која обрађује милион контекстуалних упита, док амерички ChatGPT обрађује само 128 хиљада.
У нади да ће успорити кинеску научну и технолошку експанзију, Трамп је наредио оснивање компаније под називом Stargate. Током наредне четири године, колико ће Трамп бити на челу САД, у њега ће бити уложено пола трилиона долара са циљем да се Кинези сустигну и надмаше у области вештачке интелигенције.
Али, Американци је потребно додатних пет гигавата струје да би радили са суперкомпјутерима и припадајућом инфраструктуром. У идеалном случају, за то су им потребна четири нова нуклеарна реактора III+ генерације, али изградња нуклеарних електрана у Сједињеним Државама је била прилично суморна у последњих петнаест година, па је логично очекивати даље рекорде у производњи и потрошњи природног гаса.
О томе говори и брзина пуштања у рад нових гасних електрана. Од краја 2023. године, у Сједињеним Државама је отворено преко две хиљаде станица које користе природни гас као основно гориво, са укупним капацитетом од преко 500 гигавата. Истовремено, 2024. године, како пише S&P Global Market Intelligence, градило се још сто тридесет објеката.
Европа сада улази у одлучујући тренутак историје. Сједињене Државе су заузете решавањем сопствених унутрашњих и геополитичких проблема и бесконачно су далеко од проблема стагнирајуће Европе. Осим тога, неколико извора наводи да је Трампова администрација на неодређено време замрзнула билатералне односе са Бриселом у корист директних контаката са појединачним земљама ЕУ. Односно, страхови да ће нови вашингтонски тим допринети распаду Европске уније нису баш неосновани.
Лидери највећих европских држава и даље имају прилику да своје земље извуку из историјског и економског стропоштавања. Тако што ће почети да раде у своју корист.
Русија би тиме била потпуно задовољна.