Daily Telegraph: Русија и Кина јачају сарадњу да би срушиле Америку

МОСКВА ЋЕ ПОГОРШАВАЊЕ ОДНОСА ПЕКИНГА И ВАШИНГТОНА ИСКОРИСТИТИ ЗА СВОЈЕ ЈАЧАЊЕ

* Марк ЕЛМОНД: Ако Русији и Кини буде дозвољено да самостално утврђују где су „црвене линије“, оне могу да наруше границе онога што дозвољава Запад... Уосталом, ако оне своје потезе буду координирале и истовремено нападну - солидарност Запада и његова контрола над светским догађајима могу бити сведене на нулу

__________________________________________________________

       НАПЕТОСТ око Украјине трајала је две недеље, а спласнула је – готово неприметно. Усваком случају: без велике буке.

       Прво је Вашингтон променио одлуку о слању два ратна брода у Црно море, а убрзо потом је Русија објавила да завршава вежбе на територији свог Јужног војног округа.

       Спољнополитички коментатор Daily Telegraph Марк Елмонд оценио је да је то добро и да Запад не треба да се упушта у надметања са Русијом да би сазнао „ко ће први трепнути“. У сваком случају: да је боље размислити о томе ко ће „последњи трепнути“.

       Елмонд је уверен да са попуштањем напетости у односима Русије и Сједињених Држава није нестао ниједан разлог сукоба. А у међувремену се „појавила Кина“.

       Аутор Daily Telegraph посебно указује:

       „Ако се односи Сједињених Држава са Кином погоршају, Русија ће у томе видети прилику за јачање својих стратешких позиција. Пре пола века, Вашингтон је играо на кинеску карту да би изоловао Русију (СССР), а сада Русија и Кина јачају сарадњу како би срушиле Америку“.

       Према Елмонду, ако понуди Кини стратешке земље са пуно природних ресурса, Русија може ојачати свој положај и наспрам Европе:

       „Преусмеравање извоза нафте и гаса у Кину даје Русији профит на који америчке санкције не могу утицати. Заузврат, то пружа Кини заштиту у случају истих санкција због проблема поводом Тајвана или са Ујгурима“.

       Daily Telegraph оцењује да је Путин два пута изненадио Запад: када је анектирао Крим и када је интервенисао у Сирији.

       „Русија може искористити погодан међународни кризни тренутак за припајање Донбаса. Такав тренутак може бити, на пример, активно деловање Кине против Тајвана. У овом случају, Запад ће бити разапет између две кризе и неће бити у стању да се носи ни са једном. Поготово што се неке европске земље спремају да узму руску вакцину. Комбинација те околности са економским тешкоћама Европе дају Кремљу наду да НАТО неће моћи да делује као јединствени фронт ако избије криза“.

       Елмонд је уверен да о томе сведочи ниска солидарност Европљана са Чешком у тренутној ситуацији са протеривањем дипломата:

       „Све ово је изазов за Бајденову администрацију. Он је у праву што покушава да избегне сукоб са нуклеарним силама, али ако Русији и Кини буде дозвољено да самостално утврђују где су „црвене линије“, оне могу да наруше границе онога што дозвољава Запад јер ће бити уверене да Бајден блефира. Уосталом, ако Кина и Русија своје потезе буду координирале и истовремено нападну - солидарност Запада и његова контрола над светским догађајима могу бити сведене на нулу“.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари