Чешки врх одбио Земанову иницијативу за анулирање признања „Косова“

ДРЖАВНО ТЕЛО ЗА КООРДИНАЦИЈУ СПОЉНЕ ПОЛИТИКЕ ОЧЕКИВАНО НА `АМЕРИЧКОЈ ЛИНИЈИ`

* Шеф чешке дипломатије Томаш ПЕТШИЧЕК: Државни врх договорио да то питање није на дневном реду, да питање повлачења признања није умесно. Ситуација се није никако променила да би Чешка мењала став који је заступала последњих десет година

__________________________________________________________

        НАЈВИШИ чешки званичници одбили су на координационом састанку о спољној политици предлог и аргументе председника Милоша Земана да се повуче признање Косова.

        Шеф чешке дипломатије Томаш Петшичек саопштио је након састанка новинарима да се државни врх договорио да то питање није на дневном реду.

        "Договорили смо се да питање повлачења признања није умесно. Ситуација се није никако променила да би Чешка мењала став који је заступала последњих десет година", казао је медијима након састанка чешког државног врха Петшичек.

        Чешки државни врх - председник Земан, председник Посланичког дома чешког парламента Радек Вондрачек и председник Сената Јарослав Кубера - сложили су се данас поводом тог Земановог предлога да су историјске околности чешког признања Косова биле 2008. године проблематичне али да то не смета да Чешка са Косовом даље развија билатералне односе.

        „Влада Чешке признала је Косово у супротности са ставом Посланичког дома Парламента Чешке Републике. О непостојању консензуса на нивоу највише политичке репрезентације сведочи и непотпуно дипломатско представљање обе земље које остаје на нивоу отправника послова, што, међутим, није сметња за развој билатералних односа", саопштило је чешко Министарство спољних послова.

        Са састанка, коме су се касније државном врху придружили и министри спољних послова, унутрашњих послова и одбране, Србији и Косову упућен је позив да побољшају узајамне односе и уклоне баријере за међусобну трговину у оквиру ЦЕФТА а чешки званичници упозорили су на то да без решавања косовског питања неће бити могуће довршити интеграцију целог региона Западног Балкана у Европску унију.  

        (Бета)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари