Британац полуцрнац саветује Британији да коначно иступи из Британске империје
ДЕЈВИД ОЛУСОГА ПРЕДАЈЕ ИСТОРИЈУ НА УНИВЕРЗИТЕТУ У МАНЧЕСТЕРУ И ТЕЛЕВИЗИЈСКА ЈЕ ЗВЕЗДА
* За лондонски The Guardian је написао поводом искрцавања у Нормандији: „Наша земља мора бити свесна да неће бити никаквог повратка у златну имепријалну еру која је плаћена крвљу и злочинима. Време је, да бисмо живели даље, да деколонизујемо своју прошлост“
* ОЛУСОГА: „Тек када се помоћу миришљаве соли реалности тргне из својих сањарења – Британија ће моћи да започне деколонизацију наше историје и наше представе о себи самима“
* Позивање народа да се одрекну националних митова (који их и чине народима) и да се `покају`- део је глобалног идеолошког покрета. У позадини је то што је у друштвима лишеним митова много лакше мењати елите. Гурати на маргину старе, традиционалне групе утицаја, а Рушитељи Националних митова под новом елитом увек имају у виду – себе
___________________________________________________________________
Пише:Виктор МАРАХОВСКИ
НАША земља се мора коначно отрезнити. Мора престати да живи у својим империјалним илузијама. Мора почети да се оријентише на нормалне народе, да се помири са губитком величине и да гледа у будућност. Наша земља мора бити свесна да неће бити никаквог повратка у златну имепријалну еру која је плаћена крвљу и злочинима. Време је, да бисмо живели даље, да деколонизујемо своју прошлост...
...Преварили сте се ако сте помсили да је ово цитат из неких руских новина и да ће даље уследити да Москва треба да врати Крим Украјини и призна да је отровала (Сергеја) Скрипаља - да би јој опростили и примили у породицу Нормалних Народа.
Ово је део текста британског историчара Дејвида Олусога написаног за лондонски The Guardian. Ово, дакле, Велику Британију позива њен најбољи ум да се смири и покаје.
Олусога је професор на Манчестерском универзитету. Добитник је низа награда и „један од водећих британдских историчара“. Аутор је емисије на државној телевизији Би-Би-Си и телевизијска личност.
По оцу је Нигеријац, а то у савременој Британији, кад је карма у питању, даје сто поена форе.
Цитирани текст је Олусога написао поводом 75-годишњице отварања Другог фронта, али је посвећен главним данашањим темама.
Дан искрцавања у Нормандији у британији је познат као D-Day, али у британској прогресивној јавности изазива емиције које код преогресивне јавности у Русији изазива Дан Победе.
Списак замерки D-Day је приближно овај:
— Нама, Британцима, предлажу да славимо тако нешто у време када смо у стању потпуне деградације и суочени са Brexit-ом.
—Предлажу нам да славимо мит да смо ми, Британци, тобоже победили Немачку са небитном помоћи Американаца и Руса.
— Тај мит храни нашу глупу представу о властитој изузетности. Ми иза херојских митова скивамо своју ружну прошлост када су се били недуго поклопили наша нарасла поморска моћ и индустријски потенцијал, па смо постали империја и почели да пљачкамо и да поробљавамо целе народе. Са тим митом се ограђујемо и од будућности која нас плаши.
— Погледајте Холандију: она се помирила са тиме да је њен златни век неповратно прошао. Холанђани су далеко од савршенства, али су признали реалност и живе даље.
Олусога пише: „Тек када се помоћу миришљаве соли реалности тргне из својих сањарења – Британија ће моћи да започне деколонизацију наше историје и наше представе о себи самима. Британија може постати последња земља која је напустила Британску империју“.
Ово показује да је репертоар свих рушилаца националних митова апсолутно исти. Сви, у основи тврде: у благостању може живети само друштво које престане да о себи има високо мишљење.
Они који изнутра позивају Русију да се `покаје`- део глобалног идеолошког покрета.
Сви такви `прогресивни умови` баве се лишавањем народа управо онога што их и чини народима.
Лишавају их националних легенди.
У друштвима лишеним митова много је лакше мењати елите. Гурати на маргину старе, традиционалне групе утицаја, а Рушитељи Националних митова под новом елитом увек имају у виду – себе.
А припадници такве нове елите себе увек представљају као мисионаре и изасланике будућности.
Они неизбежно тргују неком мутном, али очаравајућом `глобалном будућношћу“ у којој ће све бити еколошко, технократизовано, међународно и јефтино. У тој будућности биће могуће ступати у брак преко Твитера и живети од неког гарантованог `базног прихода`...