Американци решили да одвоје Хонгконг од Кине и да створе нацију – „Хонгконжани“
У КОНГРЕСУ САД ПОДРШКУ ДОБИЛА ТРИ НАЦРТА ЗАКОНА О САНКЦИЈАМА ПРОТИВ КИНЕ
* Ако се Пекинг и надао да би победа демократе на изборима за председника САД у новембру 2020-те вратила кинеско-америчке односе у „Обамину спокојну епоху“ – покушај одвајања Хонгконга од Кине прецртаће те наде заувек. Јер, водећи амерички медији истовремено тврде: Хонгконг – није Кина
* По анкети Hong Kong Public Research Institute, преко 60 одсто становника Хонгконга, у узрасту од 19 до 39 година, себе сматра Хонгконжанима, а не Кинезима
* Ова дрскост се може донекле разумети: доста учесника демонстрација у Хонгконгу носи америчке заставе, ти исти певају химну САД и скандирају „Трамп, помози!“
________________________________________________________________
АМЕРИЧКИ законодавци решили су да продемонстрирају официјелном Пекингу да су САД спремне да иду до краја да би Кини у Хонгконгу приредиле „прави Мајдан“.
Нацрти три закона о санкцијама против Кине „због Хонгконга" добили су подршку Конгреса САД, а за санкције су гласале и демократе и републиканци. Ово указује да у америчкој политичкој елити постоји консензус да треба притискати (обуздавати) Кину.
Ако се Пекинг и надао да би победа демократе на изборима за председника САД у новембру 2020-те вратила кинеско-америчке односе у „Обамину спокојну епоху“ – покушај одвајања Хонгконга од Кине прецртаће те наде заувек.
На овакав закључак наводи и писање водећих америчких листова.
Ако се одбаце ритуалне фразе о демократији и слободи, остаје главно: Хонгконг – није Кина.
Овоме се придодају и квазинаучни аргументи. Примера ради, по анкети Hong Kong Public Research Institute, преко 60 одсто становника Хонгконга, у узрасту од 19 до 39 година, себе сматра Хонгконжанима, а не Кинезима.
Ово `остатку света` треба да буде опомена да се супротстави настојањима Запада да производи `регионалне идентитете` и регионалне патриотизме. Јер, то је почетак пута ка новим хонгконзима.
Амбиција да се казни Кина и да се од ње постепено одвоји Хонгконг нарочито се добро види у резолуцији која потврђује односе Хонгконга са Сједињеним Државама, а осуђује „мешање Пекинга“.
Ова дрскост се може донекле разумети: доста учесника демонстрација у Хонгконгу носи америчке заставе, ти исти певају химну САД и скандирају „Трамп, помози!“.
Хонгконг је одувек живео од тога што је био улазна капија за „велику Кину“. А једна од три поменута нацрта закона предвиђа „кажњавање Кине преко лишавања Хонгонга извозних привилегија“.
„Певачи“ не схватају да ће то лишити Хонгконг новца, а њих – радних места и добрих зарада.
Учесницима немира у Хонгконгу ништа неће помоћи што се осећају Хонгконжанима, Европљанима или Американцима...
Узгред, амбасадор Кине у Москви изјавио је да су се у Хонгконгу појавили украјински инструктори.
Многи учесници немира у Хонгконгу наивно говоре да желе да „живе као Украјинци“, а национални доходак по становнику је у Хонгконгу око 20.000 долара и вишестуко је већи од украјинског.