Руска формула за примирје: Повуците прво војску са наших „нових територија“
- 19:16 16.05.2025.
- 0 коментара
- Штампај
КИЈЕВСКИ РЕЖИМ ЈОШ ДРЖИ ОКО ТРЕЋИНЕ ДНР И ДВЕ ОБЛАСТИ СА ВЕЛКИМ ГРАДОВИМА ХЕРСОН И ЗАПОРОЖЈE
Чланови руске делегације у Цариграду
* Преговарачи Кијева, наравно, на то нису пристали, а шеф руских преговарача Владимир МЕДИНСКИ им је поручио:Многи сада говоре треба прво да буде примирје тек након тога преговори ради постизања мира. Још тврде да је одувек било тако. Међутим, то говоре људи који уопште не познају историју. Наполеон је рекао да се рат и преговори, по правилу, увек воде истовремено. Уосталом, преговори су вођени без обустављања војних операција током и Вијетнамског и Корејског рата
* Кијев и Москва су се договорили само о две ствари: да обе стране „детаљно разраде своје предлоге за прекид ватре“ и о размени заробљеника „хиљаду за хиљаду“. Шеф украјинске делегације, министар одбране Рустем Умеров, назвао је договор о размени заробљеника „значајним достигнућем“
__________________________________________________________
РУСИЈА у Цариграду није пристала на формулу са којом је – уз благослов целог Запада – дошла украјинска делегација: прво прекид борби од 30 дана, па тек потом преговори.
Шеф руске делегације, Владимир Медински, изложио је данима најављивану контраформулу: прво преговори о узроцима који су довели до Специјалне војне операције, па потом примирје. А онда допустио и резервну могућност: може прекид борби чим Украјина повуче војску са „делова нових руских територија које држи под окупацијом“.
А то није мало: по приближно 30 одсто територија Доњецке Републике и Запорошке и Херсонске области. Укључујући и њихове главне градове – Запорожје и Херсон.
Преговарачи Кијева, наравно, на то нису пристали, а Медински је свима који траже примирје (прекид ватре) пре отпочињања преговора поручио:
„Многи сада говоре треба прво да буде примирје тек након тога преговори ради постизања мира. Још тврде да је одувек било тако. Међутим, то говоре људи који уопште не познају историју. Наполеон је рекао да се рат и преговори, по правилу, увек воде истовремено“.
Украјинска делегација
Као пример је навео да су преговори вођени без обустављања војних операција током и Вијетнамског и Корејског рата.
Претходно је украјински „председник“ Владимир Зеленски изјавио да је за Кијев главно питање на преговорима у Цариграду успостављање 30-дневног примирја.
Медински је рекао да је за Русију било важно и да украјинске преговараче Током подсети на споразуме постигнуте у Белорусији, у Гомељу, крајем фебруара 2022. године.
Кијев и Москва су се договорили само о две ствари: да обе стране „детаљно разраде своје предлоге за прекид ватре“ и о размени заробљеника „хиљаду за хиљаду“.
Шеф украјинске делегације, министар одбране Рустем Умеров, назвао је договор о размени заробљеника „значајним достигнућем“.
Како се и могло очекивати, француски председник Емануел Макрон изјавио је да је потребно повећати притисак на Москву.
Према његовим речима, Русија „нема жељу“ да закључи прекид ватре у Украјини. То је назвао „неприхватљивим“.