Светска наука је пред проглашењем нове геолошке епохе - антропоцена

ПРЕТХОДНА ЕПОХА – ХОЛОЦЕН – ТРАЈАЛА ЈЕ ПУНИХ 12.000 ГОДИНА

  • Група научника из Међународног савеза геолошких наука, која се састала у Кејптауну, предлаже да се антропоцен рачуна од 1950. године – дакле, од времена почетка нуклеарних проба. Постоји и струја која се залаже да се антропоцен веже за почетак индустријске ере (1610. година).
  • Да би антропоцен био званично проглашен за нову геолошку епоху – научници ће почети процес изучавања доказа који треба да им помогну да утврде датум на хронолошкој скали Global Standard Stratigraphic Age (GSSA) за који ће се везати њен почетак. Прикупљене доказе проучиће Међународна комисија за стратиграфију, а коначну одлуку донеће извршни комитет Међународног савеза геолошких наука

          УТИЦАЈ човека на планету Земљу већ је постао толики да је дошло време да се прогласи нова геолошка епоха.

          Група научника из Међународног савеза геолошких наука, која се састала у Кејптауну заправо је већ предложила да се нова епоха назове – антропоцен. Односно: да се констатује да се завршио холоцен, који је трајао протеклих 12.000 година и да је наступила „епоха човека“ чије основне спољне одлике ће бити – нуклеарне пробе, „планине“ пластике и – колико год то изгледало невероватно – доминација кокошију на планети.

          Међународни савез геолошких наука процењује да су људи убрзали изумирање животиња и биљака, повећали количине угљендиоксида у атмосфери, испровоцирали глобално отопљавање и подизање нивоа Светског океана...

          Научници сматрају да је антропоцен почео око 1950. године и да се може везати за почетак атомских и нуклеарних проба и за време када су кокоши постале убедљиво најраширеније птице на земљи.

           Утврдили су да ће у наредна два три столећа - ако садашње тенденције остану – нестати 75 одсто биљних и животињских врста, да ће гомилање утљендиоксида у атмосфери протицати најбрже за последњих 66 милиона година, а да је количина азота и фосфора у земљишту током протеклих сто година највећа у „азотном циклусу“ за протеклих две и по милијарде година.

          Дискусија о проглашењу нове геолошке епохе траје већ неколико година. У другој половини 2015, група научника је објавила рад у часопису Nature у којем је аргументовано засновала тезу о наступању антропоцена.

          Додуше,ни међу поборницима проглашавања антропоцена не влада потпуно јединство. Неки сматрају да би почетак нове епохе требало везати за почетак индустријске револуције у Западној Европи, односно за – 1610. годину у којој је регистровано необично смањење нивоа угљендиоксида у атмосфери, а догодила се (до тог тренутка) и неповратна размена биљних и животињских врста између Европе и две Америке.

          Да би антропоцен био званично проглашен за нову геолошку епоху – научници ће почети процес изучавања доказа који треба да им помогну да утврде датум на хронолошкој скали Global Standard Stratigraphic Age (GSSA) за који ће се везати њен почетак.

          Прикупљене доказе проучиће Међународна комисија за стратиграфију.

           Потом ће коначну одлуку донети извршни комитет Међународног савеза геолошких наука.

          После тога ће се антропоцен појавити и у школским уџбеницима.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари