Научници у Тексасу у лабораторији одгајили плућа розе боје

НОВИ МЕТОД ЋЕ КОРИСТИТИ ПРИЛИКОМ ТРАНСПЛАНТАЦИЈА

- ПРИБЛИЖНО КРОЗ 12 ГОДИНА

  • За свој наум су искористили повређена плућа двоје деце која су озгубила живот „несрећним случајем“. Прво су једна од плућа „обрадили“, тако да је од њих остао само „костур“ од везивних ткива. На тај „костур“ су потом нанели „ћелијски материјал“ узет са других плућа... После месец дана су ћелије почеле да се размножавају...

           АМЕРИЧКИ научници са Универзитета Тексаса успели су да по први пут створе људска плућа у лабораторијским условима.

           Експеримент је успешно изведен у тексашком граду Галвестону, а су за свој наум искористили повређена плућа двоје деце која су озгубила живот „несрећним случајем“.

           Тексашки научници су једна од плућа „обрадили“ да је од њих остао само „костур“ од везивних ткива. На тај „костур“ су потом нанели „ћелијски материјал“ узет са других плућа. Потом су своју „конструкцију“ уронили у специјални хранљиви раствор.

           После месец дана су утврдили да су ћелије почеле да се размножавају. И, убезо су  нова плућа достигла „нормалну величину“.

           Тада су одлучили да цео експеримент понове.

           „Била нам је потребна цела година да се уверимо да смо све радили и одрадили правилно. Било је напросто невероватно. У почетку је изгледало као научна фантастика, а сада је постало - научна чињеница“ - рекла је Џоан Николс која је била у истраживачком тиму.

           Нагласила је да ће овакво „одгајање плућа“ постати могуће и бити коришћено приликом трансплантација - приближно кроз 12 година. И додала: „Радиће то моји студенти! Потпуно сам у то уверена“ !

           Ова „вештачка плућа“ изгледају безмало као права, само што су нешто мекша и изразито су розе боје.

           Тексашки научници имају намеру да покушају да их у наредне две имплантирају свињама.

           Овај метод добијања органа смишљен је још 2010. године. Првобитно је „трениран“ на плућима пацова.

           Г. Ш.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари