Научници са Оксфорда тврде да су открили ћелије-мајке свих врста рака

БРИТАНСКИ НАУЧНИЦИ УВЕРЕНИ ДА ОНЕ „РАЂАЈУ“ ТУМОРЕ

И ОДРЖАВАЈУ ИХ У ЖИВОТУ

  • Открили смо посебан подскуп ћелија које су претеча свих туморских ћелија и заслужне су за размножавање канцерозних ћелија у организму. У питању је изузетно важан корак који нам открива, ако желимо да излечимо пацијенте, да морамо да нађемо начина да циљамо пре свега на те ћелије-мајке сваког малигнитета, рекао је доктор Петар Вол, један од истраживача

        НАУЧНИЦИ су открили јединствени, такозвани „смртоносни тип“ матичних ћелија, односно „мајке рака“, које представљају основ за развијање ове опаке болести, пише Даилy Маил.

        Оне „рађају“ туморе и одржавају их у животу.

        Лек који би имао моћ да убије ове злоћудне ћелије могао би да уништи и саму болест. Колико би то било значајно показује податак да, упркос свим медицинским достигнућима, рак сваке године однесе на милионе живота.

        „Мајке рака“ криве су за то што се канцер својим метастазама шири по телу, што представља најчешћи узрок смрти свих онколошких пацијената. Нажалост, оне су отпорне на све видове зрачења и хемотерапије, што представља објашњење зашто се тумори враћају чак и након успешних третмана.

        Научници су дуго сумњали у постојање оваквих посебних ћелија, али су тек сада заиста уочене и праћено је њихово понашање у људском организму.

        За ово откриће заслужни су стручњаци с Оксфорд универзитета, који су проучавали мушкарце и жене оболеле од једног вида леукемије.

        Они су приметили да је један мали проценат малигних ћелија изузетно опасан и отпоран на све третмане. Болест је заправо и кренула од тих „матичних ћелија рака“ и све оболеле ћелије су потекле од њих.

        Када би се пронашао лек који би био ефикасан против ћелија „мајки рака“ болест би била елиминисана једном за свагда. Досадашње терапије лекари описују као „покушај да убијеш маслачак дувањем у њега, уместо да га откинеш из корена“.

        „Открили смо посебан подскуп ћелија које су претеча свих туморских ћелија и заслужне су за размножавање канцерозних ћелија у организму. У питању је изузетно важан корак који нам открива, ако желимо да излечимо пацијенте, да морамо да нађемо начина да циљамо пре свега на те ћелије-мајке сваког малигнитета. Штавише, то би требало да буде сасвим довољно да рак нестане“, рекао је доктор Петар Вол, један од истраживача.

        Независне
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари