У Москви почела осмодневна симулација лета око Месеца

УЧЕСТВУЈЕ ШЕСТ ЖЕНА-ДОБРОВОЉАЦА ОД КОЈИХ НАЈСТАРИЈА ИМА 34 ГОДИНЕ

  • Учеснице ће провести осам дана у изолацији која имитира свемирски лет у модернизованом модулу у Москви, где је раније успешно изведен експеримент „Марс-500“

        ПРВИ експеримент на свету са симулацијом лета око Месеца са женском посадом почеће 28. октобра 2015. године у Русији, изјавио је први заменик директора Института за медицинско-биолошке проблеме (ИМБП), доктор медицинских наука и дописни члан Руске академије наука Олег Орлов.

        „Учеснице ће провести осам дана у изолацији која имитира свемирски лет у модернизованом модулу у Москви, где је раније успешно спроведен експеримент „Марс-500“ - рекао је Орлов агенцији РИА „Новости“.

        По научниковим речима, експеримент моделирања једнократног облетања Месеца без слетања назван је „Луна-2015“, у њему ће учествовати шест жена-добровољаца (запослених на институту) узраста од 23 до 34 године.

         „Као и у експерименту „Марс-500“, у потпуности се поштује принцип добровољности: свака учесница у сваком тренутку може да напусти програм без образложења“ - истакао је представник ИМБП.

        Он је прецизирао да, за разлику од програма „Марс-500“, за учешће у програму „Луна-2015“ није предвиђена новчана накнада, али да по завршетку експеримента учеснице могу бити премиране одлуком Роскосмоса и ИМБП.

        Осим тога, Орлов је истакао да је институт планирао да у периоду 2016-2020. године спроведе пет земаљских ексепримената моделирања летова на Месец и Марс.

        ИМБП је у мају 2014. године најавио да ће у склопу Института за медицинско-биолошке проблеме основати Међународни центар за медицинско-биолошку подршку интерпланетарних експедиција.

        Дубоки експерименти имитирања дугог боравка у свемирском броду почели су у ИМБП још у другој половини 60-тих година прошлог века. Последњи велики пројекат те врсте - „Марс-500“ - реализован је у периоду 2010-2011. године. Експеримент се састојао од три фазе: 250-дневни „лет“ са Земље на Марс, 30-дневни „боравак“ на површини Марса и 240-дневни „повратак“. Након 250 дана имитационог лета три члана посаде су се „искрцала“ на површини Црвене планете, где су имали три „шетње“ по планети у модернизованим руским свемирским оделима „Орлан“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари