Сунце „потресла“ нова моћна експлозија класе X2.3

ВЕЋ ТРЕЋА ПО РЕДУ ЗА МАЊЕ ОД ДЕСЕТ ДАНА И

- ОПЕТ У АКТИВНОЈ ОБЛАСТИ (ГРУПА СУНЧЕВИХ ПЕГА) 1875

        НОВА моћна експлозија класе X2.3 догодила се у на Сунцу - у уторак 29. октобра у 21.54 по Гринвичу.

        Експлозија се опет догодила у активној области (група Сунчевих пега) 1875. Експлозије су, по правилу, праћене емисијом Сунчеве плазме, облака који када дођу до Земље могу да изазову магнетне олује.

        Ово је била већ трећа снажна рентгенска експлозија Х снаге ове недеље на Сунцу, саопштио је Институт за примењену геофизику руског Хидрометеоролошког центра.

        Експлозија класе X2.3 догодила се у уторак 29. октобра у 21.54 по Гринвичу. Такође у активној области (група сунчевих пега) 1875 која се налази на западном крају Сунчевог диска и ускоро ће бити невидљива са Земље.

        Овај положај није опасан по Земљу јер плазма након експлозије не може да доспе до наше планете и да изазове геомагнетски удар. Али, није искључен нагли пораст протока протона.

        Пре тога 25. октобра друга активна област (1882) „избацила“ је две експлозије класе X, какве нису примећене на Сунцу од маја ове године. За њом је уследила цела серија експлозија М класе.

        Ни ове снажне експлозије нису довеле до геомагнетних одступања због „повољне“ локације Сунчеве активности.

        Сунчеве експлозије у зависности од јачине рендгенског зрачења деле се на пет класа: A, B, C, M и X. Минимална класа A0.0 одговара снази зрачења на Земљиној орбити од 10 нановати по квадратном метру. При преласку на следећи степен снага зрачења се повећава 10 пута.

        Експлозије су, по правилу, праћене ерупцијом Сунчеве плазме и облака који могу на Земљи изазвати магнетне буре.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари