NASA и Роскосмос започели преговоре о наставку „свемирске сарадње”

МОГУЋЕ ЗАЈЕДНИЧКО КОРИШЋЕЊЕ НАУЧНЕ ОПРЕМЕ У АМЕРИЧКОМ И РУСКОМ МОДУЛУ МСС

         РУСИЈА и САД су обновиле преговоре о новим заједничким пројектима на Међународној космичкој станици, објавио је московски дневни лист „Известија”, позивајући се на првог заменика директора Института за медицинско-биолошке проблеме Руске академије наука Олега Орлова.  

         Орлов је открио да се ради о заједничким научним истраживањима и коришћењу опреме која се налази у руским и америчким модулима на станици.

         „Роскосмос је поставио задатак да се интензивира научни програм који се реализује на МКС. Ми смо спремни. Са америчким партнерима се посебно расправља могућност консолидовања ресурса на руском и америчком сегменту МКС да би део истраживања био заједнички. Научници би могли користити техничке могућности којима две земље располажу на МКС. Може се рећи да би се тиме посаде активније ангажовале у научном програму” – рекао је Орлов.  

         Потпредседник руске владе Дмитриј Рогозин изјавио је средином маја ове године да ће РФ после 2020. године усмерити своја средства на нове и перспективније космичке пројекте него што је МКС.

         Нешто касније је додао да Русија не види комерцијални смисао да у пројекту МКС учествује након 2020. године јер она „поједе више од трећине буџета Роскосмоса”.

         „Нећемо га напустити (програм МКС), али он је био предвиђен до 2020. године тако да ћемо се до 2020. придржавати наших међународних обавеза јер за допремање америчких астронаута (на МКС) добијамо уговорени новац. А да ли да продужавамо или не (програм) до 2024. – то је под великим упитником” – додао је Рогозин.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари