ЈАНГ: Тешко је рећи шта је нормално, а шта необично у случају Сунца

НАУЧНИЦИ ЗБУЊЕНИ ПОТПУНИМ ОДСУСТВОМ ПЕГА

И ИКАКВЕ ЈАЧЕ АКТИВНОСТИ НАШЕ ЗВЕЗДЕ 

        СУНЦЕ се тренутно налази на врхунцу свог 11-годишњег циклуса активности и пре само неколико недеља то је било очигледно по великом броју сунчевих пега. Али, прошле недеље их готово уопште није било.

        Фотографија снимљена 18. јула приказује само једну тачкицу, која изгледа готово као прљавштина на објективу, на месту где се развија нова сунчева пега.

        „Чудно је, али није супер-чудно“, рекао је хелиофизичар Тони Филипс.

         „Врло је необично имати дан без пега за време Сунчевог максимума, али с друге стране, овај Сунчев максимум је био врло слабашан“, казао је.

         „Ово једноставно показује да соларни физичари стварно не знају шта се догађа на Сунцу. Не можемо предвидети како ће се понашати, то је порука овог догађаја“, рекао је Филипс.

        Сунчеве пеге су занимљиве физичарима јер се ради о регијама у којима настају Сунчеве бакље. Узрокују их концентрсана магнетна поља на местима која су мало хладнија од остатка површине Сунца. Та магнетна поља могу да постану испреплетена и могу да прикупе знатну количину енергије, пре него што је отпусте у виду бакљи.

        Хелиофизичар са Годардовог центра за свемирске летове, Алекс Јанг, рекао је да је тешко рећи шта је нормално, а шта необично у случају Сунца.

         „Детаљно проучавамо Сунце тек последњих 50 година. То и није дуго када узмемо у обзир да постоји већ 4,5 милијарди година“, казао је Јанг.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари