Европски астрономи снимили звезду која се претворила у гигантско космичко око

РАДИ СЕ О U ANTLIAE КОЈА ЈЕ ПОТРОШИЛА СВОЈЕ „ЗВЕЗДАНО ГОРИВО“

И ПОСТАЈЕ ЦРВЕНИ ГИГАНТ

        ОРБИТАЛНИ телескоп ALMA направио је прве детаљне снимке необичне престареле звезде у сазвежђу Пумпе која се недавно ослободила својих спољних слојева.

        Тако да је постала налик на гигантско космичко око.

        Европска јужна опсерваторија је прецизирала да се ради о звезди U (U Antliae) која је била откривена крајем 1980. године. Тада су астрономи утврдили да је повремено постајала тако светла да се могла видети и голим оком.

        За разлику од нашег Сунца, које припада звездама у „средњим годинама“, звезда U је у последњој етапи своје еволуције - у стадијуму црвеног супергиганта.

        У стадијуму када звезда, која потпуно потроши свој водоник, нагло почиње да се шири и да одбацује спољне слојеве у отворени космос.

        Тако се око ње формира светлећа маглина која омета посматрање супергиганата и њихове атмосфере.

        Кроз одређено време ће U Antliae потпуно потрошити своје „звездано гориво“ и претворити се у белог патуљка.

        Маркус Витковски из Европске јужне опсерваторије, која се налази у Гархингу у Немачкој, указао је да је једна од главних загонетки таквих звезда „моменат када почињу да у космос шаљу гејзире који се потом претварају у прстен светлећег гаса“.

        Већина научника сматра да црвени гиганти не губе материју у континуитету већ када дође до наглог стезања њихове унутрашњости које је повезано са термонуклеарним „горењем“ хелијума.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари