Астрономска 2013: Астероиди, комете, сателити

НАСА И ЕСА ОЗБИЉНО РАЗМАТРАЈУ ЕВЕНТУАЛНУ ОДБРАНУ ОД ПРЕТЊИ ИЗ КОСМОСА

         ДВЕ комете и два астероида проћи ће близу Земље у 2013. години. Помрачења Сунца моћи ће да се виде из централне Африке, Аустралије и југоисточне Азије. Такође, Европа ће поставити свој систем сателита „Рој“.

        Већ 10. јануара поред земље ће проћи астероид Апофис, именован по египатском богу таме. Одстојање је релативно велико – 15 милиона километара. Ипак, астрономи ће са узбуђењем пратити пролазак астероида, прикупљаће податке о путањи помоћу оптичких телескопа и радара – јер Апофис ће се вратити 13. априла 2029. године, а тада ће бити на само 30.000 километара од земље.

        То значи да ће овај астероид од неких 300 метара ширине, за 16 година бити ближе планети Земљи од њених сателита намењених комуникацији. Такође, постоје шансе од 1:100.000 да ће Апофис ударити у Земљу 2036. године – више о томе знаће се када прође овог јануара.

         У фебруару ће у објективу телескопа бити други астероид који нема тако помпезно име – 2012 ДА 14 је знатно мањи од Апофиса (око 40 метара у пречнику) и не задаје главобоље научницима иако ће проћи на само 24.000 километара од Земље.

        Астероиди порозног састава сасвим се дезинтегришу уколико уђу у Земљину атмосферу – једино они са металним саставом могу да направе кратер. Уколико би неки величине 2012 ДА 14 и ударио у Земљу – ефекат би био само регионалан и не би утицао на целу Планету.

         Ипак, опомена је довољна да НАСА и ЕСА (Европска свемирска агенција) озбиљно разматрају и евентуалну одбрану од претњи из космоса – у фебруару ће одговарајући комитет УН дати своје препоруке.

         Десетог марта бисмо сви могли да доживимо спектакл на небу. Тада ће проћи комета Пан-СТАРРС која ће, предвиђају стручњаци, са северне хемисфере бити видљива голим оком.

         Ова комета стиже из удаљених делова Свемира, најпре ће проћи кроз перихел (тачку у Сунчевој орбити најближу самом Сунцу), а онда кроз сазвежђе Рибе и Андромеда.

         Сматра се да Пан-СТАРРС има импресиван реп те да ће свим посматрачима начинити прави визуелни угођај. Последња комета која је могла да се посматра голим оком била је Хејл-Бопова комета која је била видљива 1997. године.

         Још импресивнија могла би да буде комета ИСОН која ће путовати око Сунца 28. новембра. Њено ледено тело биће на свега два милиона километара од Сунца (Земља је удаљена 150 милиона километара), што значи да ће се велике количине леда топити. Са Земље ће то, усред дана, изгледати као беличасти траг око Сунца. Ако комета преживи толику врелину, онда би њен сјај могао да се задржи и до новогодишњих празника који ће нас увести у 2014. годину.

         Једно прстенасто и једно тотално помрачење Сунца

         Помрачења ће ове године бити релативно скромна – 25. априла делић пуног месеца (1%) биће заклоњен Земљином сенком.

         Ово помрачење моћи ће да виде посматрачи у Европи, Африци, великим деловима Азије и Аустралије. У мају (9. и 10) биће много занимљивије и то посматрачима из Аустралије, Индонезије и централног Пацифика – њима ће се указати „ватрени прстен“ Сунца.

         У питању је прстенасто помрачење које значи да ће Месец бити тачно између Земље и Сунца, али тако да оптички не заклони цело Сунце, већ само његов централни део. Остатак звезде тада делује као ватрени прстен.

         Трећег новембра уследиће једино тотално помрачење Сунца у 2013. години. Овом приликом је Месец такође тачно на линији Земља-Сунце, али ближе површини Земље. Зато посматрачи уопште не виде Сунце.

         Овога пута овај феномен моћи да се види са Атлантика, али и из Габона, Конга, Уганде и Кеније. Делимично ће моћи да га виде и остали Африканци, источни делови САД, северни део Јужне Америке, сам југ Европе и Арабијско полуострво.

         Април је у календару ЕСА заокружен црвеним фломастером – тада ће европска агенција лансирати три сателита, који чине „Рој“. Ова три сателита грађена су у Фридрихсхафену, а требало би да изврше до сада незамислива истраживања Земљиног магнетног поља.

         Сателити су спремни за лансирање већ годину дана, али одлагање је настало због проблема са руским ракетама које треба да поставе „Рој“ у орбиту.

         Кина планира да пошаље летелицу са посадом до своје свемирске станице Тјангонг. Постоје политички напори да се Кинези, као партнери, прикључе Међународној свемирској станици (ИСС) – до сада су САД тако нешто категорички одбијале. У ИСС-у је стање редовно – ЕСА поново шаље астронаута. У питању је Италијан Лука

         Пармитано који ће шест месеци изводити експерименте у свемирској лабораторији Колумбус. Немац Александер Герст, такође астронаут ЕСА, отпутоваће у шестомесечну мисију на ИСС 2014. године.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари