Јапански научници праве модел за „погађање“ снова

СКЕНИРАЛИ МОЗАК ТРОЈИЦЕ ДОБРОВОЉАВА ДОК СУ СПАВАЛИ

И СНИМАЛИ ЊИХОВЕ МОЖДАНЕ ТАЛАСЕ

  • Будили су их просеку по десет пута сваког сата. Сваки је сањао нешто шест или седам пута сваког сата па су научници имали око 200 снова са којима су могли радити
  • Тврде да са прецизношћу од 75 до 80 посто могу предвидети да ли су сањали или не

        ТИМ научника, на чијем челу је био Јукијасу Камитани из АТР компјутерске лабораторије за истраживање процеса у мозгу из Кјота у Јапану, скенирали су мозак троје људи док су спавали и снимали њихове мождане таласе.

       Научници су будили волонтере сваки пут кад би се мождани таласи подударали са почетком сна и питали их шта су у том тренутку сањали, а након тога би се они враћали на спавање. Процес је трајао по три сата, а понављан је седам до десет пута у неколико дана за сваког волонтера.

       Током сваког периода тестирања, волонтери су се будили у просеку по десет пута сваког сата. Сваки од волонтера је сањао нешто шест или седам пута сваког сата па су научници имали око 200 снова са којима су могли радити.

       Већина снова је осликавала свакодневне активности. Међутим, неки од њих су били необични, као што је разговор са неком познатом личношћу. Научници су извукли кључне речи из њихових извештаја, као што су аутомобил, мушко, женско или компјутер, те су направили 20 категорија које су се најчешће појављивале у сновима.

       Научници су потом изабрали фотографију која представља сваку категорију, скенирали мозак волонтера док су посматрали ту фотографију, а онда су упоредили активност мозга са оним забележеним током спавања.

       „Изградили смо модел који може предвидети да ли се нека од категорија појављивала у сновима. Анализирањем мождане активности током девет секунди пре буђења волонтера ми смо могли предвидети да ли су они сањали или не са прецизношћу од 75 до 80 посто“, рекао је Камитани.

       Камитани и његове колеге сада покушавају сакупити исте информације из РЕМ фазе спавања.

       „Ово је много теже урадити, јер морамо чекати најмање сат времена пре него што „субјект“ дође до те фазе“, додао је Камитани.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари