Јапански научници направили тродимензионални модел мозга неандерталца

ПРВО НАПРАВИЛИ „ПРОСЕЧНИ МОЗАК“ ДАНАШЊЕГ ХОМО САПИЈЕНСА

Тродимензионални модел мозга хомо сапиенса

        НАУЧНИЦИ су први пут покушали да направе тродимензионални модел мозга неандерталца, што је оригиналан приступ који би могао да помогне бољем разумевању тог људског рођака, иако не и решавању мистерије његовог нестанка.

        „Покушај да се у 3D реконструише мозак у унутрашњости фосилне лобање је потпуно нова ствар“, рекао је Наомичи Огихара, један од аутора истраживања које спаја „физичку антропологију, механички инжењеринг и неуронауку“.

        Да би извели реконструкцију, научници су на основу магнетних резонанци готово 1.200 људи направили модел онога што називају „просечним“ мозгом хомо сапиенса из 21. века.

        Затим су дигитално „деформисали“ тај тип мозга да би одговарао лобањама неандерталаца и древних хомо сапиенса.

        „Још увек смо далеко од доброг разумевања мозга праисторијских људи, али сваки мали корак у том смеру је користан“, рекао је Антоан Балзо, палеоантрополог из Музеја човека.

        Реконструкција је показала да је „хомо сапиенс имао значајно другачију морфологију мозга, укључујући и већи мали мозак“, наводи се у студији која је данас објављена у часопису Сајентифик рипортс.

        Неандерталци су се појавили у Европи, централној Азији и Блиском истоку пре око 200.000 година. Нестали су пре око 30.000 година, али се не зна због чега.

        „Постоје стварне морфолошке разлике између мозгова две врсте, што може довести до разлика у когнитивним и социјалним капацитетима. Те разлике би могле бити суптилне, али и суптилна разлика се може показати значајном када дође до природне селекције“, оценио је Наомичи Огихара.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари