Изумрла мегапирана имала сразмерно јачи угриз од свих познатих праисторијских предатора

ЧЕЉУСТ КОЈА БИ ПОСТИДЕЛА И ИЗУМРЛОГ ГРАБЉИВЦА ТИРАНОСАУРУС РЕКСА

Фосил Megapiranha paranensisс

  • Мегапирана је била тешка око 9 килограма, а изумрла је пре десет милиона година. Могла је да има угриз јачине између 1.240 и 4.750 њутна, па чак и више
  • Палеонтолози и други стручњаци процењују да је Т-рекс своја уста могао затворити силом од 13.400 њутна (отприлике 1.360 килограма силе), али то није ни приближно упоредиво с угризом 30 пута већим од сопствене телесне масе, као што је то случај с мегапираном

        ИЗУМРЛА гигантска пирана која је тежила око 9 килограма имала је угриз јачи од оног праисторијских морских паса мегалодона који су јели китове или Dunkleosteus terrellija (изумрле 4-тонске морске немани), па чак и од великог Тираносаурус рекса, објавио је часопис Scientific Reports, Универзитета у Вашингтону.

       Осим саме јачине угриза, риба названа Megapiranha paranensis имала је и зубе који су могли да продиру у меко ткиво (сличне онима које имају данашње пиране), с тим што су могли да пробију и оклопе и ломе кости, каже Стефани Крофтс са из Вашингтона.

       „Ако су наши прорачуни тачни, мегапирана је вероватно била врхунски предатор, прождирући где год и што год би стигла“, каже ова докторнткиња биологије.

       Крофтс је коауторка научног чланка „Мегаугризи: Екстремно јаке чељусти код живућих и изумрлих пирана“, објављеног у онлине издању Scientific Reports.

       Јачина угриза мегапиране, изумрле пре 10 милиона година, процењена је на основу првих поузданих теренских мерења јачине угриза „најснажније“ живуће пиране - црне пиране. Ова риба тежи тек нешто више од једнога килограма, али је способна да угризе јачином од 320 њутна.

       Прерачунато, ово би значило да јачина њезинога угриза 30 пута премашује њену телесну тежину. Такође, јачина угриза црне пиране готово је три пута већа од угриза америчког алигатора приближно једнаке величине.

       На основу измерених јачина угриза црних пирана (од којих је најјачи био угриз капиталца тешког 1,2 килограма), изведен је компликован прорачун „јачине чељусти“ древних предака ових подводних грабљиваца. Према првим резултатима, мегапирана је могла да има угриз јачине између 1.240 и 4.750 њутна, па чак и више.

       Палеонтолози и други стручњаци процењују да је Т-рекс своја уста могао затворити силом од 13.400 њутна (отприлике 1.360 килограма силе), али то није ни приближно упоредиво с угризом 30 пута већим од сопствене телесне масе, као што је то случај с мегапираном.

       У релативном односу снаге угриза и телесне тежине, мегапирана (па чак и црна пирана) имају најснажније угризе међу познатим рибама. „Имајући на уму њену релативно малу масу, угриз мегапиране неупоредиво је јачи него код многих изумрлих мегапредатора.

       Ту укључујемо и Carcharodon megalodona, морскога пса који се хранио китовима и Дунклеостеус террелли, рибу с оклопом укупне тежине преко четири тоне“, кажу аутори поменуте студије. Исто важи и за постојеће рибе познате по јаким угризима – баракуде, морске псе чекићаре, као и велики бели пси.

       Према односу тјелесне масе и јачине угриза, мегапирана је гризла неколико пута јаче од свих наведених морских грабљиваца.

       „Искрено, били смо помало изненађени што, упркос њиховој репутацији и више милиона година дугој историји, нико до сада није измјерио снагу којом пиране гризу свој плијен. Кад су коначно почели да стижу подаци с терена, били смо апсолутно шокирани јачином угриза ове релативно мале рибе“, каже Џастин Грубић с Америчког универзитета у Каиру, руководилац пројекта.

       Због свега, аутори наглашавају да „иако су анегдоте о несрећницима од којих неколико секунди након упадања у воду пуну пирана остаје само костур претеране, приче о јачини њихова угриза ипак нису“.

       Угриз пиране има толику снагу због импресивних мишића који се налазе у њеној чељусти, као и посебних тетива које наликују ужету. Мишићи и тетиве толико су велики да на њих отпада око 2 одсто укупне тежине црних пирана.

       Осим овога, за снажан угриз одговоран је и сам облик њихове чељусти, која је кроз милионе година еволуирала до форме која максимализује снагу коју јој дају снажни мишићи и тетиве. Аутори истраживања закључују да је управо облик чељусти код пирана „једна од највећих механичких предности при угризу икад забиљежена код риба“.

       На основу фосилизоване чељусти и остатка три зуба, Крофтс је створила рачунарски генерирану пројекцију мегапираниног угриза.
„На основу анализе закључили смо да су мегапиранхини зуби имали исту максималну снагу попут оних које имају данашње пиране. Али, узорци према којима се сила распоређивала у зубима сугерисали су и да је ова риба могла јести нешто „чвршћи“ плијен него данашње пиране“, закључује Крофтс.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари