Добитник Нобелове награде за физику машта о судару Земље са астероидом

АНДРЕЈ ГЕЈМ УВЕРЕН ДА САМО ПРЕТЊА СТРАШНЕ КАТАСТРОФЕ

МОЖЕ СПРЕЧИТИ ДОЛАЗАК ГЛОБАЛНЕ ТЕХНОЛОШКЕ КРИЗЕ

Андреј Гејм

  • Узрок економске кризе, која је захватила планету, Гејм види у технолошкој кризи, у томе што су све ређа открића у области фундаменталних наука, а финансијска подршка овим наукама се глобално смањује
  • Маштам зато - признаје Андреј Гејм - да глобална индустријска револуција и економски настави раст зато што астрономи откривају огромни астероид који ће за 50 година погодити Земљу. То ће бити прилично застрашујуће. Свет може избећи тај судар, али је за то неопходно да се развију нова знања и  технологије
  • У мојој машти - открива Гејм - људи коначно схватају да социјалне мреже могу учинити појединце веома богатим, али не могу спасити планету. За то су потребна нова фундаментална открића

        ДОБИТНИК Нобелове награде за физику за 2010. - један од проналазача графена Андреј Гејм - објавио је у Financial Times колумну у којој је изјавио да само претња страшне катастрофе може спречити долазак глобалне технолошке кризе.

       Физичар Гејм је при том признао да машта о појави такве претње као што је судар Земље са астероидом, оценивши да Земљани имају педесетак година да смисле како да је избегну.

       „Посматрам дубоку кризу производње новог знања. Има открића и сада, али се брзина тог процеса смањује. А без новог знања могу се појавити само деривати технологија, који, ма колико да су значајни, не могу подржавати ниво економског раста насталог са индустријском револуцијом“ -пише Гејм.

       Узрок економске кризе, која је захватила планету, Гејм види у технолошкој кризи, у томе што се све ређе дешавају открића у области фундаменталних наука, а финансијска подршка овим наукама глобално се смањује. „Налазимо се усред технолошке кризе. Продор технологија константно је ређи од оног који захтева економски раст“ - тврди Андреј Гејм.

       Као доказ исправности свог става, он наводи другу половину 20. века испуњену технолошким достигнућима, која су променила живот човечанства. „Силицијумска револуција довела је до компјутера, чипова, мобилних телефона и интернета. Такође су се десили сателити, ласери, лет на Месец, систем глобалног позиционирања. У последњих двадесет година свет није добио ништа ново сем друштвених мрежа, а одвијало се само усавршавање тих истих уређаја и технологија“ - констатује Гејм. При том су се сви ти продори и достигнућа десили у условима глобалне конфронтације Хладног рата. То је било застрашујуће и зато су огромне инвестиције усмераване у фундаменталне науке. 

       У основи свих уређаја и технологија налазе се открића која су својевремено учињена у области фундаменталне науке. „Не постоји тако нешто као што је узалудно фундаментално знање“ - уверен је Гејм. - „Силицијумска револуција била би немогућа без квантне физике. Безбедност интернет-протокола и компјутера била би немогућа без фундаменталне математике. Ајнштајнова теорија релативитета може се учинити небитном, али сателитски систем навигације без ње неће радити. Линија логике - од фундаменталних открића до робе широке потрошње - јесте дуга, није увек јасна и мирна, али, ако се уништи база цео тај ланац се руши“.

       „Маштам - признаје Андреј Гејм - да глобална индустријска револуција и економски настави раст зато што астрономи откривају огромни астероид који ће за 50 година погодити Земљу. То ће бити прилично застрашујуће. Свет може избећи тај судар, али је за то неопходно да се развију нова знања и  технологије.  У мојој машти људи коначно схватају да социјалне мреже могу учинити појединце веома богатим, али не могу спасити планету. За то су потребна нова фундаментална открића“.

       Опасности од глобалног отопљавања, пренасељености и исцрпљивања ресурса Гејм сматра недовољно застрашујућим за покретање сценарија продужене технолошке револуције.

       Гејмова колумна је постала један од материјала који се највише чита и о којем се највише дискутује на FT.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари