БРИТАНИЈА: Генетски харем - један тата, а две маме - постаје реалност

ПРОТИВНИЦИ НОВЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ ЗАЗИРУ И ОД ПОЈАВЕ „ДЕЦЕ ПО НАРУЏБИНИ“

  • Нови метод подразумева преношење једра јајне ћелије мајке, у случају постојања митохондријалних дефеката, у здраву донорску јајну ћелију

        БРИТАНСКА управа за вештачку оплодњу и ембриологију човека (HFEA) дала је „зелено светло“ доласку на свет деце од троје родитеља.

        Метод тростране вештачке оплодње омогућава ослобађање митохондријалне ДНК ембриона од дефеката који се могу преносити по линији мајке. А претпоставља: преношење једра јајне ћелије мајке, у случају постојања митохондријалних дефеката, у здраву донорску јајну ћелију.

        Ова „технологија“ се препоручује женама са неизлечивим наследним болестима које желе да имају децу.

        „Технологија је компликована, али је циљ једноставан - омогућити да се тешке, понекад и смртоносне наследе болести не преносе са мајке на дете“ - објаснио је председник Британске управе вештачку оплодњу и ембриологију човека Сали Чешир.

        Како је објавио The Independent, нови метод ће стартовати чим британска влада створи законске услове за то. А то ће се догодити - већ до краја ове године.

        Нови метод има и противнике који тврде да медицински није безбедан за потомство оваквих „генетских харема“, а и да је са етичке стране проблематичан.

        „Међународна заједница је одлучно против коришћења таквих технологија. Велика Британија може створити веома опасан преседан, а том технологијом ће се супротставити другим земљама. Многи чланови парламента Велике Британије су озбиљно забринути. Између осталог и зато што се те технологије могу користити и за појаву деце „по наруџбини“ - рекла је посланица у парламенту ВБ Фиона Брјус.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари