Столтенберг не крије да НАТО жели да увуче Србију у своје редове

ТВРДИ ДА ИЗМЕЂУ ЊЕГА И НАШЕ ЗЕМЉЕ ПОСТОЈЕ „СНАЖНЕ ВЕЗЕ ПРИЈАТЕЉСТВА” И ДА ЈЕ НА ЊИХ ПОНОСАН

  • О Тачијевом плану да формира армију: „НАТО подржава развитак Косовских безбедносних снага у оквиру постојећег мандата, ја сам то јасно рекао у Приштини. Косовске безбедносне снаге су професионална, све више мултиетничка снага. Остварени напредак је пример успешне изградње капацитета безбедносних институција коју је спровео НАТО”

         ГЕНЕРАЛНИ секретар НАТО Јенс Столтенберг указао је у интервјуу агенцији Бета на нужност да се на Западном Балкану смањи садашња затегнутост како би се избегли инциденти и сукоби, и нагласио да НАТО “остварује свој део у изградњи безбедности с регионалним партнерима”.

         “НАТО цени партнерство са Србијом и ја сам поносан на своје снажне везе пријатељства с вашом земљом”, истакао је Столтенберг и нагласио да Атлантски савез жели да продуби сарадњу са Србијом уз поштовање њене неутралности, попут сарадње НАТО-а са Аустријом, Шведском и Швајцарском.

         НАТО, како је рекао, снажно подржава дијалог Београд-Приштина и позива све стране да буду уздржане и учествују у дијалогу на конструктиван начин.

         На питање шта је он за своју сигурност забринутим представницима Срба рекао приликом недавне посете Косову, генерални секретар Атлантског савеза је одговорио да “НАТО стоји иза стабилности и безбедности на Балкану”.

         “Дијалог Београд-Приштина је пут напред ка трајном решењу за отворена питања, уз узајамно уважавање и разумевање свих заједница”, истакао је Столтенберг.

         И, навео је генерални секретар НАТО-а, “недавни сусрети на високом нивоу у дијалогу Београд-Приштина показују да је Србија посвећена изградњи односа сарадње с Приштином и побољшању безбедности и стабилности на целом подручју”.

         Челник НАТО-а рекао је и да је властима у Приштини предочио да НАТО подржава преображај Косовских безбедносних снага у оквиру постојећег мандата, а сматра и да је будућност целог Западног Балкана у чланству у ЕУ и НАТО.

         Питање: Да ли је НАТО сагласан с изјавом новог министра одбране САД Џејмса Матиса, а он ту изгледа има на уму стратегију повлачења Кфора, да што пре америчке снаге на Косову буду смањење. Он је рекао да “Косовске безбедносне снаге морају добити мандат да буду надлежне за безбедност и одбрану територије, што је промена која ће захтевати уставне промене уз парламентарну подршку”? То значи да Косовске безбедносне снаге постају војска. У резолуцији 1244 СБ УН, која је темељ за мандат мисије Кфора, једино се спомиње полиција као саставни део приштинских власти, а не армија или оружане снаге Косова. Да ли је НАТО сагласан с претварањем КБС у армију, хоће ли НАТО прихватити оружане снаге Косова као део стратегије повлачења Кфора с Косова?

         Одговор: НАТО подржава развитак Косовских безбедносних снага у оквиру постојећег мандата, ја сам то јасно рекао у Приштини. Косовске безбедносне снаге су професионална, све више мултиетничка снага. Остварени напредак је пример успешне изградње капацитета безбедносних институција коју је спровео НАТО. Али, нужна су додатна побољшања, тако да ћемо наставити да помажемо развитак Косовских безбедносних снага у оквиру њиховог садашњег мандата, заједно с њиховим цивилним структурама.

         Питање: Ратификација протокола о уласку Црне Горе у чланство НАТО-а изгледа да је била запела у Сенату САД. Постоје ли озбиљнији разлози да се мисли да Црна Гора може бити закочена на путу ка уласку у редове НАТО-а?

         Одговор: Спољнополитички одбор Сената САД се већ изјаснио за чланство (Црне Горе) у НАТО-у. Ја то поздрављам. Тај предлог има снажну подршку обе странке. Министри иностраних послова су потписали протокол о чланству Црне Горе у мају 2016. Савезници сада ратификују тај протокол у складу с њиховим националним поступцима. Двадесет три савезника су досад ратификовали протокол, а у осталим земљама је то у току. Ми очекујемо да ове године поздравимо Црну Гору као 29. НАТО чланицу.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари