Противракетна одбрана није агресивна, шта ће нам споразум о ненападању!
Један од главних натоваца – Карл Ламерс – поручио Москви
Карл Ламерс
ПРЕДСЕДНИК парламентарне скупштине НАТО, Карл Ламерс, оценио је да се односи између НАТО и Русије развијају позитивно и да је, самим тим, непотребно закључивање уговора између Москве и Брисела о ненападању у области противракетне одбране.
"Противракетна одбрана није агресивна, тако да заиста не разумем како би требао да изгледа тај споразум. У контексту развоја све бољих односа између НАТО и Русије, он је и сувишан" – изјавио је Ламерс.
"Ипак, сигуран сам да има простора за споразуме о координацији и размени података" - рекао је он.
На самиту савета Русија-НАТО у Лисабону у новембру 2010. године Русија и НАТО су се договорили да сарађују у формирању европског система противракетне одбране.
Русија сматра да би развој концепта и архитектура ЕУРОПРО морао бити на равноправној основи и да треба да предвиди адекватне мере за јачање поверења и транспарентности у области противракетне одбране.
Званичници америчке администрације су у више наврата изјављивали да противракетна одбрана није усмерена против Русије и њеног стратешког потенцијала, а да ће сарадња у ракетној одбрани бити од користи и САД и НАТО, и Русији.
За Москву је принципијелно важно да добије писане гаранције да систем ЕвроПро није није усмерен против Русије.
Претходна републиканска администрација Џорџа Буша млађег је планирала да постави амерички антиракетни штит у Пољској и Чешкој. Москва је то оценила као директну претњу свом стратешком потенцијалу.
Садашњи председник САД Барак Обама, после промене стратегије одбране, одлучио је да одложи ове планове, али да их не опозове у потпуности, што је такође изазвало негативну реакцију Русије.