Хоће ли Београд поручити NATO да не може заводити свој ред изван територије својих чланица?

„СПРЕМНИ СМО ДА ОПЕРАТИВНО ИНТЕРВЕНИШЕМО“ - ПИШЕ У ДОКУМЕНТУ АЛИЈАНСЕ ОД 260 СТРАНИЦА

  • NATO је спреман - пише у тобоже „тајном документу“ у који је имао увид загребачки „Вечерњи лист“ - оперативно интервенише кад то буде потребно како би спречио међуетничке сукобе и промовисао безбедност и стабилност на западном Балкану“
  • Као други разлог за забринутост (први је повратак терориста из Сирије и Ирака) алијанса наводи „приступ Русије најчешће усмерен према српском становништву у регији“ и додаје: „Међу Србима руске поруке имају највећи одјек. NATO уочава пораст руских активности на западном Балкану, које укључују дестабилизирајуће понашање. Реч је о мешавини политичких порука, изградњи веза с припадницима елита, инвестицијама у енергетски и медијски сектор...“
  • Још се тврди: „Русија пружа и политичку и привредну подршку српском ентитету у БиХ како би потицала ометање еуроатлантског пута БиХ... Председник РС-а Милорад Додик настоји да поткопава еуроатлантске интеграције БиХ, што се види и у недавном расписивању нелегалног референдума о Дану Републике Српске, али и у томе што његов ентитет одбија да региструје војне некретнине“
  • У делу документа који говори о Србији, наводи се да је подршка Срба том војном савезу крајње ниска, што је последица NATO-бомбардирања Србије поткрај владавине Слободана Милошевића. Зато NATO препознаје потребу да подстиче додатну, снажнију него икад пре, политичку сурадњу са Србијом. Овоме се придодаје: „Недавна посета премијера Александра Вучића седишту NATO је пример на којем треба градити развој односа“
  • ФАКТИ: Ево њих опет! Као 1999-те, као поводом Либије! Ево их да покажу да свој ред и своје интересе могу наметати изван територије држава чланица алијансе! Фактички по целом свету! Ево их, а поново „нишане“ Србе и Русију! Све остало је лажни додатак и глума! Јер, да су им исламски терористи сметали - тукли би их у Сирији и Ираку, онако како Доналд Трамп најављује! А и не крију да им сметају Додик и „српски ентитет“, да им у случају Русије смета чак и оно што сами називају „мешавином политичких порука, изградњом веза с припадницима елита и инвестицијама у енергетски и медијски сектор...“. Хоће ли им Београд рећи да не могу интервенисати ни у Србији ни у Републици Српској? Додик највероватније хоће…

        ЗАГРЕБАЧКИ дневни лист „Вечерњи лист“ објавио је изводе из тобоже тајног документа NATO пакта који се тиче дела света у којем живимо.

        Објавио га је са наднасловом-насловом: „Повјерљиви документ о сигурности на Балкану: NATO ће интервенирати у случају опасности од међуетничких сукоба“.

        И са оваквим поднасловом-полукоментаром: „NATO је спреман ,оперативно интервенирати’ како би спријечио сукоб на Балкану, што се ишчитава као порука одвраћања пријетњи“.

        Јасно је да овакви документи „цуре“ у медије само када сама западна војна алијанса одлучи да то одобри и организује.

        Можда је NATO овога пута слабо чувао документе управо би произвео ефекат „одвраћања пријетњи“. Са амбицијом да сопствене претње „прода“ у том паковању.

        Можда. Али, независно од тога, ево шта је и како је загребачки лист објавио:

        „NATO је спреман оперативно интервенирати кад то буде потребно како би спријечио међуетнички сукоб и промовирао сигурност и стабилност, пише у тајном документу NATO-а о ситуацији на западном Балкану.

        Документ, у који је Вечерњи лист ексклузивно имао увид у Бриселу, расправљен је и усвојен на разини министара вањских послова овај мјесец, а у њему се подробно описују двије врста пријетњи с којима су суочене државе у југоисточном хрватском сусједству: дестабилизирајуће понашање Русије и растући екстремизам и радикализација као посљедица повратка страних бораца из Сирије и Ирака.

Промовирање стабилности

Нови шеф канцеларије за везу Ћезаре Маринели са министром одбране Зораном Ђорђевићем

        Не открива се подробније што значи да је савез спреман оперативно интервенирати, но извори неслужбено говоре да је нагласак на промовирању сигурности и стабилности те да не треба то ишчитавати као пријетњу, већ као поруку одвраћања потенцијалних пријетњи које ће NATO, очито је из те формулације, интензивно пратити на западном Балкану.

        У документу се наводи бројка од „приближно 260 страних бораца” који су из БиХ отишли у борбу на страни терористичких организација ИДИЛ-а и Ал-каиде у Ираку и Сирији. Податак је то с краја 2015. године. Радикализација, насилни екстремизам и повратак страних ратника с фронте детектирани су као „значајан разлог за забринутост” у дијелу NATO-ова документа који говори о Босни и Херцеговини.

        Ипак, такођер се наглашава да то није само проблем БиХ и западног Балкана, него да се државе у тој регији заједно с осталом Еуропом суочавају с растућим екстремизмом, радикализацијом и повратком страних бораца.

        Кад је ријеч о другом разлогу за забринутост земаља чланица NATO-а ситуацијом на западном Балкану, у повјерљивом документу наводи се да је приступ Русије најчешће усмјерен према српском становништву у регији. Међу Србима руске поруке имају највећи одјек, додаје се у документу. NATO уочава „пораст руских активности на западном Балкану, које укључују дестабилизирајуће понашање“. Ријеч је, додаје се, о мјешавини политичких порука, изградњи веза с припадницима елита, инвестицијама у енергетски и медијски сектор...

        Русија пружа и политичку и господарску подршку српском ентитету у БиХ како би потицала ометање еуроатлантског пута БиХ, закључује се у документу.

        Предсједник РС-а Милорад Додик, према оцјени NATO-а, настоји поткопавати еуроатлантске интеграције БиХ, што се види и у недавном расписивању нелегалног референдума о Дану Републике Српске, али и у томе да његов ентитет одбија регистрирати војне некретнине.

        Попис војне имовине у БиХ кључан је предувјет за активирање NATO-ова акцијског плана за чланство БиХ у том савезу (тзв. МАП), а досад је укњижено 25 војних некретнина у БиХ, но ниједна од 21 колико их је на подручју Републике Српске.

        Додикову политику у NATO-у називају опструктивном. Један од главних изазова у БиХ је, сматра NATO, имплементирање одлука донесених на државној разини на разину ентитета.

        У закључцима документа наводи се да NATO даје пуну подршку еуроатлантском путу Македоније и БиХ те да снажно подупире дијалог о нормализацији односа између Србије и Косова. Тај дијалог, који Београд и Приштина воде уз помоћ ЕУ, има позитиван учинак на регионалну стабилност, закључују у NATO-у и додају да је нормализација односа Србије и Косова повезана са стабилношћу цијеле регије.

Примјер Вучића

   Монтенегро-војска вежба са натовцима

        У дијелу документа који говори о Србији наводи се да је подршка Срба том војном савезу изнимно ниска, што је, наравно, посљедица NATO-ова бомбардирања Србије поткрај владавине Слободана Милошевића. Но, NATO препознаје потребу да потиче додатну, снажнију него икад прије, политичку сурадњу са Србијом.

        Недавни посјет премијера Александра Вучића сједишту NATO-а наводи се као примјер на којем треба градити развој односа. NATO нема двојбе око тога да сви требају улагати напоре и подржавати побољшање регионалних односа на западном Балкану.

        Повјерљиви документ израђен је почетком просинца у склопу проведбе закључака самита NATO-а у Варшави у српњу, а формулације у том документу усаглашене су између свих 28 држава чланица.

        Кључни нагласци из NATO-ова извјешћа о ситуацији на западном Балкану

        1. Адресирати пријетњу

        Нације западног Балкана морају адресирати пријетњу од растућег екстремизма и повратка страних бораца

        2. Руски приступ

        Приступ Русије често је усмјерен према српској популацији у регији, међу којом има и највећи одјек

        3. Сурадња са Србијом

        NATO ће потицати додатну политичку сурадњу са Србијом, снажнију него икад прије

        4. Русија дестабилизира

        Расту руске дестабилизирајуће активности. Ријеч је о мјешавини политичких порука, инвестиција у енергетски и медијски сектор и везама с елитама

        5. Додиково подривање

        Милорад Додик настоји подривати еуроатлантски пут БиХ кроз поступке попут нелегалног референдума или одбијања регистрирања војних некретнина

        6. Подршка РС-у

        Русија даје и економску подршку Републици Српској, потичући ремећење еуроатлантског пута БиХ

        7. Подршка Македонији и БиХ

        NATO даје подршку еуроатлантском путу Македоније и БиХ, као и дијалогу Београда и Приштине који позитивно утјече на регионалну стабилност

        Вечерњи лист
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари