Вартоломеј: Наше јединство није федерално, нити се окупљамо око смртног источног папе

НА КРИТУ ПОЧЕЛО ЗАСЕДАЊЕ ПРАВОСЛАВНИХ АРХИЈЕРЕЈА НА КОЈЕ НИСУ ДОШЛИ ПОГЛАВАРИ ЧЕТИРИ ЦРКВЕ

  • Од пет помесних православних цркава које су јавно затражиле одлагање Свеправославног сабора, једино је СПЦ послала своју делегацију предвођену патријархом српским Иринејем на Крит, желећи да евентуалне несугласице реши на самом заседању. То ће имати прилике да отпочне већ данас, када у Колимбарију, недалеко од града Хање, почиње радни део заседања
  • Васељенски патријарх Вартоломеј: Различитост мишљењâ и искустава не би требало да угрози аутентични пут православних хришћана у овоме свету, осмишљен и утрт јединством, које се, пак, постиже уз много труда и после велике борбе. Допринос рада Сабора се управо очекује да буде остварен у таквом смеру, у атмосфери међусобног поверења, разговарања и сусретања у Духу Светом
  • Патријарси и епископи на Ираклион стигли бродом на којем су и преноћили вече уочи литургије

         НА КРИТУ – у здању Православне академије – почело је заседање православних архијереја на које нису дошли поглавари Руске, Бугарске, Грузинске и Антиохијске цркве.

         Патријарх Московски и целе Руси кирил унапред је објавио да РПЦ скуп на Криту не признаје за „Велики и Свети Сабор“.

         Одлагање је тражила и Српска православна црква, али је одлучила да присуствује – не би ли се размимоилажења отклонила у току заседања на Криту.

         Ево како је СПЦ – на свом званичном сајту – објавила да је почео рад „Светог и Великог Сабора на острву Криту“:

         ПРОСЛАВЉЕЊЕМ празника Силаска Духа Светог на Апостоле започео рад Светог и Великог Сабора на Криту

         На данашњи празник силаска Светог Духа на Апостоле, у саборном храму Светог мученика Мине у Ираклиону, првојерарси помесних Цркава су служењем Свете Литургије истовремено означили почетак рада Светог и Великог Сабора на острву Криту.

         На широком платоу Венизелосовог трга, Његову Свесветост Патријарха васељенског Вартоломеја и првојерархе помесних Цркава: Патријарха александријског Теодора, Патријарха јерусалимског Теофила, Патријарха српског Иринеја, Архиепископа кипарског Хризостома, Архиепископа атинског Јеронима, Архиепископа варшавског Саву, Архиепископа тиранског Анастасија и Архиепископа прешовског Растислава, заједно са уваженим делегатима и бројним другим званичницима, свечано је у својству домаћина дочекао Архиепископ критски Иринеј, увевши их, уз мелодије јутрења Педесетнице, у један од највећих храмова грчког православља, посвећен патрону острва и васељенски поштованом светитељу, Мини.

         Проткано појањем тројичних химни и приносом литургијских молитава на различитим светским језицима, ово литургијско славље на јединствен начин је оживело атмосферу силаска Духа Светог на Апостоле у Јерусалиму, изразивши тако суштину празничне радости због историјског догађаја установљења Цркве Христове, али и најавивши смисао предстојећих саборских активности чији ће напори превасходно бити усмерени ка теми црквеног јединства. "Данас је дан јединства", рекао је Патријарх Вартоломеј на самом почетку своје беседе, "јер смо сви сједињени у вери и тајнама кроз наше литургијско сабрање на једном месту, у ломљењу хлеба."

         У непосредном наставку ове омилије, Патријарх Вартоломеј је осветлио практичну страну саборовања православних Цркава кроз векове, која се огледа у заједничком разматрању проблемâ са којима се православље у различита времена суочава и која подразумева дефинисање мерâ неопходних за очување хришћанске пастве.

         Не пропустивши да помене ни опасности од софистициране заводљивости савремених религијских и других фракција, Његова Свесветост је истакао важност координисаног рада православних пастира на информисању верних о таквим застрањењима, као и допринос који би раду Сабора могло дати стечено искуство у тој области, попут драгоценог искуства Српске Православне Цркве.

         Штавише, различитост мишљењâ и искустава не би требало да угрози аутентични пут православних хришћана у овоме свету, осмишљен и утрт јединством, које се, пак, постиже уз много труда и после велике борбе. Допринос рада Сабора се управо очекује да буде остварен у таквом смеру, у атмосфери међусобног поверења, разговарања и сусретања у Духу Светом.

         На концу беседе, Патријарх Вартоломеј је посебно поздравио присутног председника Републике Грчке господина Прокопија Павлопулоса, као и највише представнике јеладске државе и града Ираклиона.

         После Свете Литургије и уобичајеног вечерњег богослужења у непосредном наставку, као и традиционално коленопреклоно призивање благодати Духа Светога, за све предстојатеље и остале високе госте приређен је живописан уметнички програм, проткан изворним крићанским фолклором.

         Посебно гостољубље је изразио председник грчке државе, свечаним ручком угостивши првојерархе и чланове њихових свештених пратњи.

         http://spc.rs/sr/proslavljenjem_praznika_silaska_duha_svetog_na_apostole_zapocheo_rad_svetog_velikog_sabora_na_kritu

ЕВО КАКО ЈЕ ОКУПЉАЊЕ ПРАВОСЛАВНИХ ВЕЛИКОДОСТОНИКА ВИДЕО ИЗВЕШТАЧ „ПОЛИТИКЕ”

         Од пет цркава које су затражиле одлагање

         – дошла само делегација СПЦ

         ОД ПЕТ помесних православних цркава које су јавно затражиле одлагање Свеправославног сабора, једино је СПЦ послала своју делегацију предвођену патријархом српским Иринејем на Крит, желећи да евентуалне несугласице реши на самом заседању. То ће имати прилике да отпочне већ данас, када у Колимбарију, недалеко од града Хање, почиње радни део заседања.

         У беседи на литургији, васељенски патријарх, који је и председавајући Светог и великог сабора, истакао је да су на Педесетницу, дан јединства, поглавари помесних цркава уједињени у вери и светим тајнама кроз заједничко литургијско служење.

         – Јединство православне цркве и њених верника представља нашу мисију. Наше црквено јединство нема форму федерације, нити се изводи из окупљања око неке смртне фигуре, попут источног папе у овом случају. Оно произлази из наше заједничке вере, која је једнака са спасењем, вечним животом – рекао је патријарх Вартоломеј, којег често с дозом ироније и пребацивања називају „источним папом”.

         Васељенски патријарх, који је беседу говорио на грчком језику, поздравио је поименце све присутне поглаваре помесних православних цркава. На званичном сајту Васељенске патријаршије, међутим, јуче по подне објављен је овај његов говор о Педесетници, али се у поздраву на почетку наводе и патријарси који нису били присутни јуче у цркви и који не учествују на Сабору: руски Кирил, бугарски Неофит, грузијски Илија и антиохијски Јован.

         Литургији је присуствовао и председник Грчке, Прокопис Павлопулос, који је после богослужења угостио поглаваре православних цркава на ручку.

         Пред долазак грчког председника, испред богомоље био је постројен почасни вод грчке војске, који је улазак првог човека земље у цркву поздравио громогласним певањем државне химне.

         Иначе, патријарси и епископи на Ираклион су стигли бродом на којем су и преноћили вече уочи литургије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари