РПЦ позива Савет Европе да усвоји резолуцију против дискриминације хришћана

ОКСФОРД ЗАБРАНИО СКУП ЗБОГ СТАВА ДА ЈЕ БРАК МОГУЋ САМО ИЗМЕЂУ МУШКАРЦА И ЖЕНЕ

  • Представништво РПЦ при Савету Европе издало коминике у којем се, поред осталог, упозорава: „Хришћани се данас суочавају са дискриминацијом на радним местима, ширењем негативних стереотипа о њима, актима вандализма и скрнављења цркава“

        ПРЕДСТАВНИШТВО Руске православне цркве при Савету Европе позало је да се започне борбе против дискриминације хришћана у европским земљама, наводи се у коминикеу тог представништва.

        Од 26. до 30. јануара Парламентарна скупштина Савета Европе ће на редовној седници расправљати о извештају и нацрту резолуције „Борба против нетолеранције и дискриминације у Европи с посебним фокусом на хришћанство“, чији је аутор молдавски представник у том телу Валериу Гилечи.

         „Хришћани се данас суочавају са дискриминацијом на радним местима, ширењем негативних стереотипа о њима, актима вандализма и скрнављења цркава“ - наводи се у коминикеу.

        У извештају се наводе примери из живота људи који су одбили да региструју истополне бракове, па су били отпуштени због грубог кршења радне дисциплине.

        На пример, „Маргарет Доунс из Велике Британије је била отпуштена, али је враћена на посао након што је њену жалбу усвојио другостепени суд“ - објашњавају представници Руске православне цркве.

        Такође, у документу су прикупљени подаци о случајевима када су хришћани били хапшени и чак осуђивани због изражавања верских ставова и о случајевима кршења права на слободу окупљања.

         „На пример, неколико католичких свештеника оптужено је за кршење законодавства које забрањује „језик мржње“, пошто су проповедали неке доктринарне хришћанске вредности, а 2013. године оксфордски колеџ је забранио хришћанску конференцију зато што се на њој говорило о томе да је брак могућ само између мушкарца и жене“ - наводе аутори коминикеа.

        Те „рупе“ у законима различитих земаља, по њиховом мишљењу, „омогућавају нарочито ревносним радницима у органима за заштиту правног поретка да „угуше“ било какве јавне дебате.

        Осим тога, у неким европским земљама постоје ограничења права родитеља да не допусте својој деци да посећују часове сексуалног васпитања.

         „Таква ситуација је постојала у Шпанији до 2012. године, док Влада, коначно, није решила да заустави обавезни предмет „Грађанско образовање“, против кога је свој протест изразило више од 55 хиљада родитеља, пошто је он укључивао ставове о сексуалности и абортусима који су били неприхватљиви за родитеље“ - напомињу аутори коминикеа.

        У Немачкој је у исто време одбачен такав захтев родитеља, што је објашњено тиме да је у Немачкој похађање школе обавезно.

        Додатно, РПЦ захтева од ПССЕ да обрати пажњу на уништавање црквених објеката и прогон верника у Украјини.

        Поглавар Украјинске православне цркве митрополит Онуфриј више пута се обраћао властима и тражио да зауставе уништавање црквених објеката у артиљеријским нападима и агресију националиста против верника - у последњих годину дана таквих случајева је било више од 60.

         „Злочини повезани с испољавањем мржње према верским групама треба да буду подвргнути јавној осуди, а државна власт треба да гарантује да ће лица која су извршила те злочине бити откривена и изведена пред лице правде“ - подвлачи се у коминикеу.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари