КИРИЛ: Односе Русије и САД треба радикално побољшати да не би дошло до великог рата

„МОРА СЕ СВЕ УЧИНИТИ ДА СЕ НЕ ДОЗВОЛИ РАТ – ТО ЈЕ ПРВИ ЗАДАТАК И ЗА РУСЕ И ЗА АМЕРИКАНЦЕ“

* Поглавар Руске православне цркве оценио да је до његовог сусрета са папом Франциском дошло у моменту „када се над Сиријом надвијају тамни облаци и када се појављује претња могућег сукоба држава које имају огромним разорним потенцијалом“

         ОДНОСИ Русије и САД морају радикално да се промене како се не би дозволио велики рат, изјавио је патријарх Руске православне цркве Кирил каналу Раша Тудеј (Руссиа Тодаy).

         Руски патријарх рекао је да се „ни у ком случају не сме допустити велики рат“ и да је то била тема његовог недавног разговора са папом Франциском.

         „Мора се учинити све да се радикално промене набоље односи Русије и САД. Морамо јасно да схватимо да постоје две тако моћне државе које једна другу могу да униште, које могу да униште свет својим војним потенцијалом“, рекао је патријарх Кирил.

         Он је оценио да је до његовог сусрета са папом дошло у моменту „када се над Сиријом надвијају тамни облаци и када се појављује претња могућег сукоба држава које имају огромним разорним потенцијалом“.

         „Мора се учинити све да се не дозволи рат. То је сада први задатак. Он је пред Американцима, пред Русима. Он је пред многим људима који су способни да трезвено размишљају“", додао је патријарх Кирил.

         У наставку је укзао да су и у време Хладног рата „хришћани Совјетског Савеза и САД налазили начина да се срећу и заједно раде за бољу будућност:

         „Имали смо веома интензивне односе са хришћанском заједницом Сједињених Држава, размењивали смо делегације и организовали различите заједничке конференције. Радили смо на заједничком хришћанском приступу проблемима који су делили СССР и САД. Зашто то не бисмо могли и данас? Зашто смо се међусобно оволико удаљили?“

         Кирил је подсетио да већину у САД чине хришћани који се држе хришћанских вредности и припадају јединственој хришћанској породици, а то треба искористити за побољшање односа међу двема земљама.

         На крају је подвукао: „Ако овакав приступ цркава буде одређивао климу у нашим земљама – то ће благотворно утицати и на оне који одређују спољну политику наших земаља“.

 

         (Бета – Факти)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари