Мали: Пензије веће од октобра, усклађивања – сваког 1. јануара

ПРЕГОВАРА СА ММФ О УКИДАЊУ ЗАКОНА ИЗ 2014. И ПОВЕЋАЊУ ПЕНЗИЈА

* Милан НЕНАДИЋ, председник Савеза пензионера Војводине и потпредседник Савеза пензионера Србије: Пензије су неотуђива имовина, а имовина се може умањити, али се мора надокнадити по тржишној вредности

_______________________________________________________________________

         МИНИСТАР финансија Србије, Синиша Мали, започео је разговоре с представницима Међународног монетарног фонда о повећању пензија и укидању Закона о привременом умањењу, који је на снази од октобра 2014. године.

         Мали је најавио веће пензије од октобра, али за колико тачно, знаће се ове или наредне недеље.

         У ишчекивању нове рунде преговора с ММФ, удружења пензионера Србије и Војводине упутила су на адресе премијерке, Фискалног савета, представника ММФ-а у Београду и министара рада и финансија предлоге и сугестије шта урадити после укидања спорног закона о умањењу, а да се не наруши фискална стабилност и буџета и ПИО фонда.

         У том смислу, Милан Ненадић, председник Савеза пензионера Војводине и потпредседник Савеза пензионера Србије, каже да је након враћања пензија на износ пре умањења, најважније да се примања убудуће усклађују једом или два пута годишње с растом инфлације и делом раста бруто друштвеног производа и то уколико је он већи од два одсто.

         – Пензије се због ниске инфлације од нове године могу усклађивати и само једном годишње 1. јануара са стопом планиране инфлације, с тим што би се од 1. јануара наредне године усклађивање кориговало у складу са оствареном реалном инфлацијом у претходној години – каже Ненадић.  

Милан Ненадић

         Он подсећа да је учешће пензија од око 11 одсто у БДП-у одавно достигнуто те да би до евентуалних одступања од тога могло доћи наредне године због потребе враћања умањених пензија на законски ниво. Међутим, у 2020. и свакој наредној години, ово учешће ће се константно смањивати, јер се пензије неће усклађивати с комплетним растом БДП-а, већ само с једним делом.

         Како би се помогло најсиромашнијима предлаже се и да се убудуће за њих издваја 30 одсто од просечне зараде без пореза и доприноса, а не као до сада 27 процената. Ненадић подсећа надлежне да се велики број пензионера у протекле четири године, док је важио закон о умањењу, жалио суду. Приликом решавања овог питање надлежни морају да имају у виду став Уставног суда Србије, који је јасно рекао да су пензије неотуђиво и имовинско право сваког пензионера.

         – Имовина се, дакле, може умањити, али се мора надокнадити по тржишној вредности – каже Ненадић.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари