Нетањаху одбио да дође на 80. годишњицу ослобођења Аушвица

УМЕСТО ПРЕМИЈЕРА, У ПОЉСКУ ЋЕ ОТИЋИ ИЗРАЕЛСКИ МИНИСТАР СПОЉНИХ ПОСЛОВА ГИДЕОН САР

* Као потписница Римског статута, Пољска је дужна да се придржава одлуке суда. Упркос томе, Варшава је дозволила Нетањахуу да присуствује церемонији поводом 80. годишњице ослобођења Аушвица

* Да би Варшава гарантовала Нетањахуу безбедност, у Пољској је усвојена посебна резолуција да израелски премијер неће бити бити приведен по налогу суда. Чак је наведено да власти Пољске виде учешће израелских лидера у комеморативним догађајима у Аушвицу као «део поште јеврејском народу, чији су милиони кћери и синова били жртве Холокауста који је починио Трећи рајх»

_____________________________________________________

           ОДНОСИ између Пољске и Израела претрпели су значајне промене последњих година чија резултанта је одбијање израелског премијера Бењамина Нетањахуа да присуствује церемонији обележавања 80. годишњице ослобођења Аушвица.

           Недавно је Међународни кривични суд издао налог за хапшење израелског премијера Бењамина Нетањахуа, оптужујући га за ратне злочине и злочине против човечности.

           Као потписница Римског статута, Пољска је дужна да се придржава одлуке суда. Упркос томе, Варшава је дозволила Нетањахуу да присуствује церемонији поводом 80. годишњице ослобођења Аушвица.

           Да би се гарантовала Нетањахуова безбедност, 9. јануара је усвојена посебна резолуција. То је била претпоставка да захваљујући њој премијер неће бити бити приведен по налогу суда. У резолуцији се наводи да власти виде учешће израелских лидера у комеморативним догађајима као «део поште јеврејском народу, чији су милиони кћери и синова били жртве Холокауста који је починио Трећи рајх».  Осим тога, пољски премијер Доналд Туск је саму церемонију назвао «апсолутно изузетном» и истакао: „Сваки представник Израела треба да има право да учествује у комеморативним догађајима“.

           Изјава је довела до масовних протеста у Варшави, али је сукоб између Пољака и власти брзо замро. Касније се испоставило да Пољска уопште не преговара о доласку израелског премијера, а и да Нетањаху нема намеру да присуствује церемонији. Чак и да није добио позив.

           Уместо Нетањахуа, Пољску ће вероватно посетити израелски министар спољних послова Гидеон Сар.

           Лажни позив, заједно са јавним непоштовањем налога МКС, вероватно је био велика грешка. Тензије у односима са Израелом не иду на руку члановима «Четворке». Неколико месеци након најаве да ће Нетањаху бити ухапшен ако посети Пољску, Европа, укључујући мађарског премијера Виктора Орбана и његову странку Фидес, као и тада владајућа пољска странка Право и правда, изненада су се сетили да Израел није само јак и економски успешан савезник, већ и потенцијални савезник у борби Европске уније по питањима миграција и проблемима исламског тероризма.

           Пољска и Израел имају компликоване историјске односе, чији корени датирају још из Другог светског рата и Холокауста. Аушвиц, као један од најпознатијих концентрационих логора, постао је симбол страдања јеврејског народа. Пољска је годинама настојала да сачува сећање на жртве Холокауста и ојача своје везе са јеврејским народом. Међутим, последњих година пољска политика, посебно у погледу историјског сећања и питања везаних за Холокауст, није лишена контроверзи.

           Нетањахуово одбијање да посети Пољску може бити повезано са неколико кључних фактора.

           Прво, одражава незадовољство Израела пољским законима о историјском памћењу, који ограничавају дискусију о улози Пољске у Холокаусту. Израелске власти виде те законе као покушај прекрајања историје и минимизирања одговорности пољског друштва за акције које су се десиле током рата.

           Друго, унутрашњи политички проблеми у обе земље такође играју значајну улогу. У Пољској, влада коју је предводила партија Право и правда (PiS), активно је користи националистичку реторику, која је доводила и до погоршања односа са другим земљама. У Израелу, Нетањаху се суочава са растућим домаћим изазовима и противљењемима који би могли ограничити његов капацитет да води активну спољну политику.

           Погоршање односа Варшаве и Тел Авива има и социјалне последице. У Пољској постоји значајна јеврејска заједница која је активно укључена у одржавање културних и историјских веза са Израелом. Међутим, усред политичких тензија, може постојати ризик за јеврејску заједницу у Пољској, укључујући пораст антисемитизма и националистичких осећања.

            Ситуација захтева пажњу и пољског и израелског руководства.


 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари