Прогоњени украјински новинар: Сад ни Буданов није за рат „до последњег Украјинца“
ВАСИЛИЈ МУРАВИЦКИЈ: РАНИЈЕ ПРЕГОВОРЕ И МИР УСЛОВЉАВАЛИ ВРАЋАЊЕМ НА ГРАНИЦЕ ИЗ 1991.
Василиј Муравицкиј - нашао је уточиште у Финској
* Одиозни политиколог Владимир Фесенко у интервјуу кијевском тв водитељу Наталији Мосејчук тврди да Урајину не треба сматрати губитником чак и ако изгуби део територија. Фесенко и Мосејчук нису значајне политичке фигуре, али никада не говоре овакве ствари без јасних инструкција из кабинета председника Украјине и то тек кад их добију у посебном фајлу
* И сам Зеленски се укључио у ширење нових теза. Пре сусрета са шефовима држава и влада Европске уније, у Бриселу 27. јуна, главнокомандујући је говорио о мировном плану: „Морамо изнаћи и спремити тај план и у наредних неколико месеци ставити на сто. Ми немамо много времена јер имамо много рањених и убијених на ратном попришту али и међу цивилима. Ми не желимо да овај рат траје годинама“
____________________________________________________________
Пише: Василиј МУРАВИЦКИЈ
НАЈВАЖНИЈИ догађај прошле недеље догодио се у реторици званичних власти и медијских личности у Украјини. Кијев је са реторике главног циља „изласка на границе из 1991“ прешао на „услове мира“ без помињања граница 1991. године.
Некада ратоборни шеф ГУР (војне шпијунаже Украјине) и главни дезинформатор и ширитељ лажних вести, Кирил Буданов, у интервјуу америчком листу The Philadelphia Inquirer рекао је да Украјина не мора да ратује „до последњег Украјинца“.
Одиозни политиколог Владимир Фесенко у интервјуу кијевском тв водитељу Наталији Мосејчук тврди да Урајину не треба сматрати губитником чак и ако изгуби део својих територија.
Фесенко и Мосејчук нису значајне политичке фигуре, али треба знати да ове медијске личности никада не говоре овакве ствари без јасних инструкција из кабинета председника Украјине и то тек кад их добију у посебном фајлу.
У политичкој пракси Украјине одавно је дефинисан систем слања теза одређеним плаћеним медијским личностима (на пример, политиколозима које са презиром називају „узавреле главе“). Мосејчук и Фесенко припадају тој групи.
Још пре годину дана, током контра офанзиве, Фесенко је понављао тезе о тзв. „формули Зеленског“, која је подразумевала да је „задатак број 1 излазак на границе из 1991. године“.
Штавише, и сам Зеленски се придружио ширењу нових теза. Пре сусрета са шефовима држава и влада Европске уније, у Бриселу 27. јуна, главнокомандујући је говорио о мировном плану: „Морамо изнаћи и спремити тај план и у наредних неколико месеци ставити на сто. Ми немамо много времена јер имамо много рањених и убијених на ратном попришту али и међу цивилима. Ми не желимо да овај рат траје годинама“.
Нешто касније, Зеленски је - такође у интервјуу Philadelphia Inquirer (по свему судећи да се интервјуи користе за „ширење теза“) - навео услове под којима је Украјина спремана за окончање рата. То су: очување државе и ступање у НАТО, док се „сатисфакција“, при чему се границе из 1991. године више не помињу, иако је то раније била кључна тачка.
Из свега се може извући закључак: признање Зеленског да Украјина има велике губитке и да је неопходно брзо лансирање мировног плана без изласка на границе из 1991. године само потврђује да Кијев има озбиљне проблеме без обзира на обнову испорука америчког наоружања.
(О аутору: Василиј Александрович Муравицкиј – украјински новинар. Добитник награде „Украјински новинар године", 2011. већу популарност добио је након хапшења 1. августа 2017. године. Наиме, тада су га припадници СБУ Украјине ухапсили у Житомирској области и оптужили за велеиздају. У затвору је провео 330 дана (11 месеци) након чега је пребачен у кућни притвор. Неколико међународних организација за људска и новинарска права заложили су се за Муравицког и захтевали његово пуштање на слободу.
Међународна организација Мрежа за Солидарност доделила му је статус „заточеника савести“. Комитет за заштиту новинара САД, као и организација Репортери без граница (RSF) такође су позвали да се Муравицки хитно ослободи. Организација за људка права Amnesty International такође је прогласила Василија Муравицког заточеником савести. ОЕБС је такође пратио његов политички прогон.
Василиј Муравицки је однедавно добио политички азил у Финској.)