Си: Кина поздравља све који желе да уђу у БРИКС; Путин: Дедоларизација је - неповратна

У ЈОХАНЕСБУРГУ ПОЧЕО ТРОДНЕВНИ САМИТ БРИКС УЗ ПРИСУСТВО ПРЕДСТАВНИКА ПРЕКО 60 ДРЖАВА

* Бразилски лидер Лула да СИЛВА: Стварање јединствене валуте БРИКС не би требало да замени националне валуте. Треба нам обрачунска јединица у међусобној трговини. БРИКС није против ни Г-7 ни Сједињених Држава

* Си ЂИНПИНГ: Стварамо структуру великих размера за миран развој. Кина се чврсто држи независне мирољубиве спољне политике и посвећена је промовисању изградње Заједнице заједничке судбине човечанства. Кина нема разлога да тражи хегемонију, као ни жељу да игра ризичне игре великих сила. Кина чврсто стоји на правој страни историје

* Владимир ПУТИН: „Објективни процес дедоларизације узима маха. Већ се улажу напори да се разраде ефикасни механизми за међусобна плаћања и монетарну и финансијску контролу. Као резултат, удео долара у извозно-увозним трансакцијама унутар БРИКС опада: прошле године је износио само 28,7 одсто

____________________________________________________________

          ТРОДНЕВНИ самит БРИКС-а почео је у Јоханесбургу, а пре него што је и почео било је јасно да ће бити – историјски.

          Не само зато што ће та међудржавна платформа, чије су државе чланице по паритету куповне моћи већ надмашиле западни блог Г-7, због експлозивног ширења морати да промени сопствени назив. Најкасније кроз годину дана.

          БРИКС је до Јоханесбурга обједињавао Бразил, Русију, Индију, Кину и Јужну Африку, али је сада пред његовим вратима најмање 19 држава, међу којима су и Аргентина, Иран, Алжир, Тунис, Турска, Саудијска Арабија и Египат.

          Самом самиту присуствују представници преко 60 земаља.

          Прелазак БРИКС на нови ниво са удвострученим или утрострученим саставом неће бити лак јер су неке досадашње чланице (Русија, Кина...) за експанзију одлагања, а друге (Индија) за постепеност.

          Разлике постоје и око тога како ће се уопште доносити одлуке у проширеној организацији: и даље консензусом који ће бити још тежи међу две десетине држава, простом или двотрећинском  већином?

          Једно је унапред јасно: ни у проширеном БРИКС-у неће бити присиљавања и условљавања – што се дешава и у НАТО и у ЕУ.

          Поруку кинеског лидера бизнис-форуму самита у Јоханесбургу, прочитао је министар трговине Ванг Вентао.

          Како се и очекивало, Си је поручио:

          „Кина искрено поздравља све који желе да се придруже механизму сарадње БРИКС. Данас су се земље БРИКС-а и више од 50 других земаља окупиле у Јужној Африци не да би бирале стране или учествовале у блоковској конфронтацији, већ да би створиле структуру великих размера за миран развој. Драго ми је што видим да више од 20 земаља већ куца на врата БРИКС-а. Кина искрено поздравља све који желе да се придруже механизму сарадње БРИКС“.

          „Кина се чврсто држи – нагласио је - независне мирољубиве спољне политике и посвећена је промовисању изградње Заједнице заједничке судбине човечанства. Кина нема разлога да тражи хегемонију, као ни жељу да игра ризичне игре великих сила. Кина чврсто стоји на правој страни историје и држи се принципа да је највећи идеал мир“.

          Владимир Путин се самиту – због оптужнице Међународног кривичног суда из Хага – обратио видео-линком, рекавши поред осталог:

          „Суштина стратешког курса БРИКС-а је узајамно корисна сарадња и поштовање интереса свих страна у асоцијацији. Најважније је да сарађујемо на принципима равноправности, партнерске подршке, поштовања интереса свих. Током протекле деценије, међусобна улагања земаља чланица БРИКС-а су се шестоструко повећала. Инвестиције земаља БРИКС-а у глобалну економију су се удвостручиле, а њихов укупан извоз је достигао 20 одсто глобалног.

          - Што се тиче Русије, наш трговински промет са партнерима из БРИКС-а порастао је за 40,5 одсто и износио је рекордних 230 милијарди долара, а у првој половини ове године, у односу на исти период 2022. године, порастао је за 35,6 одсто, на 134,7 милијарди долара.

          Удео земаља наше асоцијације достигао  је скоро 26 одсто светског БДП-а, а по паритету куповне моћи претекле су Г-7: прогноза за 2023. је 31,5:30 одсто.

          Руски лидер је посебно нагласио: „Неповратни, објективни процес дедоларизације узима маха. Већ се улажу напори да се разраде ефикасни механизми за међусобна плаћања и монетарну и финансијску контролу. Као резултат, удео долара у извозно-увозним трансакцијама унутар БРИКС опада: прошле године је износио само 28,7 одсто. Током самита детаљно ћемо разговарати о читавом низу питања у вези са преласком на националне валуте у свим областима економске сарадње петорке. Наравно, велика улога у таквим настојањима припада Новој развојној банци БРИКС-а, која се већ самоуверено декларисала као алтернатива постојећим западним развојним институцијама“.

          Бразилски председник Луиз Инасио Лула да Силва оценио је да стварање јединствене валуте БРИКС не би требало да замени националне валуте.

          Сам се заложио за увођење обрачунске јединице у трговини између земаља БРИКС, али је нагласио да БРИКС није против ни Г-7 ни Сједињених Држава.

          Лула да Силва је више пута протеклих месеци предлагао да се унутар БРИКС-а уведе алтернативна валута америчком долару.

           Председник владе Индије Нарендра оценио је да економија његове земље расте најбрже у БРИКС и да ће ускоро постати светски лидер.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари