Скопље: Масовни протест против француске подршке Бугарској

ЗВАНИЧНА СОФИЈА МАКЕДОНЦЕ СМАТРА „КОМИНТЕРНОВСКОМ НАЦИЈОМ“

* Говорници износили аргументе да Париз омогућава Бугарској да настави да угрожава македонски језик, нацију и историју, чак директније него до сада, јер се француским предлогом предвиђа да преговори укључе и Споразум о добросуседству - који говори о историји те земље

________________________________________________________________

       У СЕВЕРНОЈ Македонији је одржан масовни „свенародни протест“ испред Владе у Скопљу.

       Лидер највеће опзиционе странке ВМРО-ДПМНЕ - Христијан Мицикоски - рекао је да је скуп надстраначки јер је циљ да се изрази опште незадовољство француским предлогом за проширење ЕУ. 

       Окупљени су изнели аргументе да Париз омогућава Бугарској да настави да угрожава македонски језик, нацију и историју, чак директније него до сада, јер се предлогом предвиђа да преговори укључе и Споразум о добросуседству - који говори о историји те земље.

       Спорно је то што Софија сматра да су Македонци „коминтерновска нација“ и тврди да су настали тек после Другог светског рата, те да је македонска историографија преузела бугарску историју од Средњег века до 1944.

       У складу са тиме, македонски језик сматрају само дијалектом бугарског.

       Тај став Бугарске постао је официјелан усвајањем Декларације у бугарском парламенту пре неколико година. 

       Македонски противници француског предлога сматрају да ће Бугарска искористити преговоре о чланству у ЕУ да институционализује ове позиције тако што би Брисел притиснуо Скопље да сам македонски парламент усвоји поменуте бугарске ставове о македонској нацији и језику!

       У том контексту, чињеница да је опозиција подржала овај протест има огроман значај, јер је за реализацију француског плана неопходно да предлог добије и опозиционе гласове.

       У склопу предлога је и захтев да Бугари буду признати као мањина у С. Македонији, а за то је потребно променити Устав.

       Пошто је за то је потребна двотрећинска већина, Устав је немогуће променити без гласова опозиције.   

       То значи да и ако Влада прихвати француски предлог, и ако се усвоји преговарачки оквир и одржи међувладина конференција, она ће бити политичког карактера. Након тога ће почети скрининг, али би Влада у Скопљу преговоре о чланству могла да почне тек после промене Устава, а она за то нема ни издалека потребну већину! 

       Региструјте се на нашем Telegram   каналу: https://t.me/faktorga

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари