Дританови и НАТО-Цетињани траже да полиција забрани Јоаникијево устоличење

СКУПШТИНА „ПРИЈЕСТОНИЦЕ“ ОД СПЦ ТРАЖИ ДА ОД ЦЕРЕМОНИЈЕ ОДУСТАНЕ ИЛИ ДА ЈЕ ОДРЖИ ДРУГДЕ

* За забрану су гласала 23 одборника, укључујући ГП УРА Дритана Абазовића. Уз образложење да су „стабилност Црне Горе, мир и безбедност грађана неприкосновене вредности“. Против су били одборници Демократа Алексе Бечића

* Један од закључака: „Скупштина Пријестонице Цетиње цени да је најављено устоличење Јоаникија Мићовића за митрополита Српске православне цркве у Цетињском манастиру догађај високог безбедносног ризика који може да наруши мир и стабилност не само на Цетињу већ и у целој Црној Гори

* Његово високопреосвештенство митрополит црногорско-приморски Јоаникије биће устоличен 5. септембра у Цетињском манастиру, крај ћивота Светог Петра Цетињског и у присуству Његове светости патријарха српског Порфирија, али без свенародног сабора у порти манастира, саопштено је из Митрополије црногорско-приморске

* ФАКТИ: Ови што се поносе што се у НАТО и кандидат за ЕУ најдиректније угрожавају аутономију верских заједница и отворено позивају државне органе са Митрополији црногорско-приморској и СПЦ забране да слободно функционишу унутар својих храмова! Говоре у име „дестабилизације“ ситуације, а ни речју се не дистанцирају од оних који прете дестабилизацијом и насиљем! Знају да су изгубили са литијама, на парламентарним изборима и закону о слободи вероисповести па сада сада покушавају да `позадинским борбама` поврате нешто од изгубљеног. Имају подршку, несумњиво, и НАТО, и водећих западних амбасада, и Мила Ђукановића, и Дритана Абазовића... Само, ваљда и патријарх Порфирије и митрополит Јоаникије знају да неће - ако устукну - изгубити тек поводом устоличења!

_______________________________________________________

       СКУПШТИНА Цетиња, која се декларативно залаже за мир у Црној Гори, усвојила је данас закључке којима Управу полиције позива да забрани устоличење изабраног митрополита Јоаникија на Цетињу, а од Српске православне цркве тражи да одустане од те церемоније најављене за 5. септембар у Цетињском манастиру, или да га одрже у неком другом граду.

       За закључке су гласала 23 одборника, укључујући ГП УРА Дритана Абазовића. Против су били одборници Демократа Алексе Бечића.

       У образложењу закључака се наводи да су „стабилност Црне Горе, мир и безбедност грађана неприкосновене вредности на темељу којих желе да граде просперитет и напредак државе и друштва“.

       Позвали су на смиривање тензија, дијалог и толеранцију.

       - Скупштина Пријестонице Цетиње цијени да је најављено устоличење Јоаникија Мићовића за митрополита Српске православне цркве у Цетињском манастиру догађај високог безбедносног ризика који може да наруши мир и стабилност не само на Цетињу већ и у цијелој Црној Гори и позива надлежне да, свако у делу својих овлашћења, у складу са Уставом и законима, допринесе очувању јавног реда и мира, безбедности грађана и имовине - наводи се у једном од закључака.

       Управа полиције позвана је да у координацији са надлежним органима, у складу са својим овлашћењима, поштујући Устав и закон, планирану организацију устоличења митрополита Српске православне цркве на Цетињу, прогласи за скуп високог ризика и донесе одлуку о забрани његовог организовања.

       Представница цетињског одбора Грађанског покрета УРА Јована Радовић казала је да и сама верује да 5. септембра неће доћи у устоличења митрополита Јоаникија на Цетињу.

       - Не желим да тај вјерски чин послужи некима за ескалацију тензија - рекла је Радовић, пренео је портал РТЦГ.

       Пре гласања је градоначелник Цетиња Александар Кашћелан позвао митрополита Јоаникија да одустане од устоличења у Цетињском манастиру.

       - Позвам и митрополита Јоаникија да, као духовник, позове вернике на смиривање тензија и да, узимајући у обзир целокупну ситуацију, чин устоличења организује ван Цетиња. Изазовна времена траже мудре одлуке и компромисе ради општег добра. Тај чин би, по мом суду, био знак да као друштво и појединци напредујемо ка истинској заједници грађана у којој се уважавају и поштују различитости - рекао је Кашћелан на цетињској скупштини.

       Кашћелан је у парламентарној расправи на ванредној седници сазваној поводом устоличења, рекао да је та церемонија „значајно политичко-религијско питање које је додатно поларизовало црногорско друштво и знатно подигло верске и националне тензије, претећи да угрози јавни ред и мир, и укупну безбедност“.

       Поновио је ставове локалне управе о могућим, како је навео, последицама најављеног устоличења митрополита у Цетињском манастиру и додао да се осећа дужним, због укупне ситуације која у безбедносном смислу није на задовољавајућем нивоу, да још једном упозори да је најважнији приоритет очување мира и стабилности уз поштовање права и слобода свих грађана.

       - Јавне власти морају да обезбеде доследну примену Уставом гарантованих права и слобода у складу са начелима демократије и секуларног уређења државе - казао је Кашћелан у цетињском парламенту.

       Он је у обраћању рекао и да се примат даје једној верској заједници, а устоличењу верског поглавара ниво догађаја од државног значаја у, како је навео, секуларној и грађанској држави, чланици НАТО-а и кандидату за чланство у ЕУ.

       Његово високопреосвештенство митрополит црногорско-приморски Јоаникије биће устоличен 5. септембра у Цетињском манастиру, крај ћивота Светог Петра Цетињског и у присуству Његове светости патријарха српског Порфирија, али без свенародног сабора у порти манастира, саопштено је из Митрополије црногорско-приморске.

       (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари