Цвијановић: Бошњаци су на последњем попису свој број надували за 200.000 да би доминирали

ВИСОКЕ ПРЕДСТАВНИКЕ ИМЕНУЈУ ПРОТИВНО ДЕЈТОНСКОЈ ПРОЦЕДУРИ

* „Инцко и сви пре њега правили су проблем од противника централизације БиХ... Бошњачка агенда значи централизацију у којој ће неко бити доминантан, а то је бошњачки народ: „Они ће ту централизацију искористити да доминација, која би била етничка изгледа као грађанска“

* За Радио РС рекла да је у БиХ била још једна фабрикација, она са пописом становништва из 2013. године до којег је требало дуго да се дође, а још дуже да се стигне до резултата: „Измишљен је један број становника БиХ, близу 200.000 људи који нису требали да буду пописани и они су превагнули да неко може да прича како је неки народ доминантан у односу на друге“

* Цвијановићева види шансу у предлогу Русије и Кине у Савету безбедности УН да буду укинута бонска овлаштења високог представника у БиХ, те наглашава да би то могло бити спасавање бар неког кредибилитета страног фактора у БиХ

* Појединци попут министра иностраних послова Бисере Турковић иду по свету и раде шта хоће, а у последње време, осим изградње хидроелектране Бук Бијела, желе да проблематизују и градњу аеродрома у Требињу, где је инвеститор Србија...

* БиХ није способна ништа да уради, а хоће само нешто да зауставља потцењујући друге, иако је лошија... БиХ све нешто зауставља, а није ни посматрач на трибинама - код нас други играју утакмице

_____________________________________________________

       ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да начин на који се именују високи представници није прописан дејтонском процедуром, што је Српска и оспорила, те нагласила да је прошло време наметања решења у БиХ.

       "Ако је нешто прописано, зашто ви очекујете од нас да се придржавамо, а ви то не чините само због тога што делујете на међународној сцени. Имате море фабрикација, нетачних извештаја које је пласирао и досадашњи високи представник и они пре њега јер су хтели смишљено да сакрију праве проблеме, а да као проблеме истичу свакога ко не мисли да држава треба да буде централизована", рекла је Цвијановићева.

       Она је нагласила да се ту крије бошњачка агенда која значи централизацију у којој ће неко бити доминантан, а то је бошњачки народ.

       „Они ће ту централизацију искористити да та доминација, која би била етничка, постане као грађанска", навела је Цвијановићева.

       Председник Републике је нагласила да је у БиХ била још једна фабрикација, она у вези са пописом становништва из 2013. године до којег је требало дуго да се дође, а још дуже да се стигне до резултата.

       „Управо због тих подметања и лажирања измишљен је један број становника БиХ, близу 200.000 људи који нису требали да буду пописани и они су превагнули да неко може да прича како је неки народ доминантан у односу на друге", рекла је Цвијановићева за Радио Републике Српске.

       Она је нагласила да је све то лаж и да Република Српска не жели да живи у томе, већ у уставном реалитету, да се договарају и мењају ствари и да постоји сагласност.

       Према њеним речима, нови високи представник долази у веома неповољном политичком моменту и за међународно представљање и за неко интерно функционисање у БиХ.

       „Док год немате дијалог немате ни суштинско опредељење и политичку вољу да решавате ствари и онда вам још дође високи представник. Његова улога је да нешто наметне, али су прошла времена када се то могло", рекла је Цвијановићева.

       Цвијановићева је рекла да види шансу у предлогу Русије и Кине у Савету безбедности УН да буду укинута бонска овлаштења високог представника у БиХ, те наглашава да би то могло бити спасавање бар неког кредибилитета страног фактора у БиХ.

       Уколико би била усвојена руско-кинеска резолуција у Савјету безбједности УН, истакла је Цвијановићева, то би значило да се ствари враћају у неко очекивано добро стање.

       "Начин на који долази овај високи представник је погрешан. С друге стране, свесни смо да је он дејтонска категорија и ту нема дилеме, али Дејтон није рекао да они могу мењати Устав, наметати уставна решења, санкционисати људе и оставити их без основних права. Одузме им се радни ангажман, документа и они су непостојећи и после свега нису имали право да се обрате иједном суду", истакла је Цвијановићева.

       Она сматра да нови високи представник може само да се врати у свој мандат и да ради што му он прописује, а не да намеће решења.

       Према њеним ријечима, бошњачке политичке партије "навијају" за новог високог представника Кристијана Шмита што њему представља огроман проблем јер га пропагира само једна страна у БиХ. 

       Говорећи о резолуцијама о Сребреници које су усвојили парламенти у Подгорици и Приштини, те игнорисању српских жртава и стереотипима који владају о Србима, она је истакла да процес помирења у БиХ кочи третман страдалника и неједнак однос према жртвама у претходном рату од међународне заједнице и наметнуте агенде која су дошле од бошњачке политике.

       Цвијановићева истиче да су проблем и међународни и домаћи судови пред којима се многи ослобађају кривице, док Срби добијају огромне казне.

       Цвијановић оценила је да је негирање апелације, коју је српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик поднио Уставном суду БиХ у вези са измјенама Закона о застави БиХ, један од бројних примера неједнаког третмана.

       Цвијановић сматра да би било добро да изменама изборног законодавства буде обједињена функција председника Српске и члана Председништва БиХ из Српске, јер је реч о сјајном концепту директног институционалног представљања Српске на нивоу БиХ.

       Предсједница Цвијановић је истакла да појединци, попут министра иностраних послова Бисере Турковић, иду по свету и раде шта хоће, а у последње време, осим изградње хидроелектране Бук Бијела, желе да проблематизују и градњу аеродрома у Требињу, где је инвеститор Србија.

       Она је навела да на том плану постоје болесна образложења да Србија тиме жели да успостави доминацију у региону, што показује да људе попут Турковићеве не занима добробит грађана.

       - Зашто онда БиХ није направила неки пројекат у региону? Она је неспособна да код куће прими инвестиције, а камоли да се наметне као играч у регији. Није ни посматрач на трибинама, јер овде код нас други играју утакмицу. Дакле, не знају да посматрају меч, а камоли да га одиграју. БиХ није способна ништа да уради, а хоће само нешто да зауставља потцењујући друге, иако је лошија - рекла је Цвијановић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари