Дачић: Било би неодговорно да Београд повуче потпис са Бриселског споразума

„СРБИЈА НИЈЕ НИШТА ИЗГУБИЛА ПОТПИСИВАЊЕМ ТОГ ДОКУМЕНТА ПРЕ ОСАМ ГОДИНА“

* „Европска унија је показала да је њен ауторитет – када је реч о спровођењу Бриселског споразума - практично раван нули и у том смислу се поставља питање сврсиходности даљих преговора са Приштином

* ФАКТИ: Ивица Дачић да је „ЗАПРЕПАШЋУЈУЋЕ“ што Европска унија Приштини толерише непоштовање Бриселсског споразума (БС). Само, то уопште није запрепашћујуће – већ једино очекивано. И Бриселу и Шиптарима је једино важно било да Србија потпише, а она је Дачићевом руком – потписала. Да ли би Кетрин Ештон, да је остала на функцији, инсистирала на нечијој одговорности због нереализовања „Дачићевог споразума“? Наравно да не би! Дачићу је потребно да поводом БС продаје маглу и он то чини

____________________________________________________

       БИЛО би неодговорно да Београд повуче потпис са Бриселског споразума, иако је тешко имати неки споразум који предвиђа формирање Заједнице српских општина, а који се не поштује, каже председник парламента Србије Ивица Дачић који је пре осам година био потписник тог споразума.

       Он је за К1 рекао да Београд неће повлачити никакве потезе који су можда и логични и разумни "у смислу наше љутње због тога што није реализован Бриселски споразум", јер би то, каже, било неодговорно и нагласио је да Србија жели да буде конструктивни фактор.

       "Бриселски споразум је управо и потписан због тих одредби које се тичу формирања Заједнице српских општина. Сигурно је да никоме није ни падало на памет да ће доћи године када не само да имате игнорисање, него и одбијање Приштине да прихвати тај споразум", казао је Дачић.

       Навео је да нема сумње да би Кетрин Ештон, да је остала на месту високе представнице ЕУ, а која је потписник у име ЕУ, наметнула питање одговорности због тога што се неке ствари из тог споразума не реализују.

       Он је рекао и да је Ештон представљала одређени ауторитет и у ЕУ, али и у односима са САД и да смо имали ту несрећу да је она "промењена" практично на истеку године после потписивања Бриселског споразума.

       Нагласио је да је ауторитет који је имала Ештон нарушен у наредним годинама када је висока представница била Федерика Могерини, јер иза ње нису стајале неке од најјачих земља у Европи.

       „Али, то нас не би требало да занима. Нас занима аутортитет ЕУ. Ако је Кетрин Ештон то потписала као гарант у име ЕУ, онда није проблем Србије ко ће бити високи представник ЕУ за спољну и безбедносну политику", казао је Дачић.

       Сматра да Европску унију треба да брине питање какав уопште има ауторитет када је реч о спровођењу Бриселског споразума.

       "Тиме су потврдили да је њихов ауторитет практично раван нули и у том смислу се поставља питање сврсиходности даљих преговора са Приштином", рекао је Дачић.

       Дачић је рекао и да је Бриселски споразум по многим стварима био од великог значаја управо због тога што смо први пут стекли право да Срби на КиМ могу да се организују у оквиру ЗСО.

       Навео је да је саставни дeо споразума да оружане снаге Приштине или "било како да се оне зову" не могу да долазе на север КиМ без сагласности Кфора, који о томе онда обавештава предсједнике српских општина, као и да командант полиције на северу треба да буде Србин.

       Дачић је рекао да Београд ништа није изгубио тиме што је потписао Бриселски споразум, јер су, каже, после тога отпочели преговори о чланству Србије у ЕУ.

       "То је била директна последица потписивања Бриселског споразума", подсетио је.

       Нагласио је да Београд има легитимно право да инсистира од свих на примени Бриселског споразума, али је додао да се поставља питање да ли без ауторитета ЕУ "Приштини то уопште пада на памет".

       Казао је и да је запрепашћујући толерантни однос ЕУ која је гарантовала испуњавање тог споразума, а да притом не сматра да је потребан било какав притисак да се Бриселски споразум примени.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари