Човић: Инцкови извештаји су значајно мањкави и нису давали целовиту слику стања у БиХ
САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ УН ПРЕДОЧИО: НЕ МОЖЕ САМО ЈЕДАН НАРОД У БиХ БИТИ СРЕЋАН
* «У Инцковом извештају постоје нелегалне квалификације хрватског народа као мањине, што је противно Уставу. У извештају се није очитовао о позивима бошњачких странака за наметање политичких хрватских представника, ту је и нелегитимно и нелегално сазивање ЦИК-а, игнорисање нелегитимности члана Председништва из реда хрватског народа»
___________________________________________________________
ДРАГАН Човић, председник ХДЗ, пред Саветом безбедности УН-а критиковао је високог представника Валентина Инцка и политику СДА, указавши на неравноправност хрватског народа у БиХ.
Казао је да се Савет безбедности УН-а о ситуацији у БиХ углавном информисао путем кварталних извештаја високог представника.
"Сви релевантни политички представници сматрају да су Инцкови извештаји били значајно мањкави и површни, али највише забрињава што нису презентирали целовиту слику у БиХ. Нема правог разумевања проблема, а онда изостаје и адекватан приступ за демократско сазревање и самоодрживу перспективу. Дејтонски споразум се нарушава бројним изазовима", казао је Човић осврћући се на посљедњи Инцков извештај.
У наставку свог излагања навео је ствари које, како је истакао, нису коректне у извештају високог представника.
"То су нелегалне квалификације хрватског народа као мањине, што је противно Уставу. У извештају се није очитовао о позивима бошњачких странака за наметање политичких хрватских представника, ту је и нелегитимно и нелегално сазивање ЦИК-а, игнорисање нелегитимности члана Председништва из реда хрватског народа. Затим политика СДА која релативизира важност изборног закона", казао је Човић.
Истакао је да високи представник треба деловати непристрасно, а да он то не чини:
"Не смемо изгубити из вида чињеницу да се БиХ темељи на начелу равноправности три народа који представљају преко 97 посто свих грађана. Решења високих представника у БиХ створила су нове проблеме којима се морао бавити Европски суд за људска права. Највише проблема за хрватски народ изазвао је Изборни закон. У три наврата изборним инжењерингом у Председништво БиХ изабран је нереални представник хрватског народа", рекао је Човић.
Рекао је да занемаривање равноправности народа охрабрује "мајоризацијска настојања која су нелегитимна у односу на Устав и Дејтонски мировни споразум".
- Дубоко сам уверен да један народ не може бити срећан ако нису и остала два народа. Ми унутар БиХ морамо урадити нужан искорак и у наредних шест месеци усвојити измене изборног закона", казао је Човић закључујући да очекује разумевање и подршку међународне заједнице.