Војтех: Чешка може да се спрема за повратак у нормалан живот

ПРАГ ТВРДИ ДА ЈЕ ПОСТИГАО ВИШЕ ОД СПРЕЧАВАЊА НЕКОНТРОЛИСАНОГ ШИРЕЊА ЗАРАЗЕ

Адам Војтех

* Министар здравља Адам ВОЈТЕХ:  „Још неко време живот неће бити нормалан. И када будемо укидали рестрикције, увек ће протећи неко време између два корака. Са одређеним размаком или маскама ћемо живети још неколико недеља, чак месеци

_______________________________________________________________

        ЧЕШКИ министар здравља Адам Војтех саопштио је, на основу најновијих података и модела развоја епидемије вируса корона, да је Чешка успела да спречи најгоре, зауставила је неконтролисано ширење заразе и може зато да се спрема за повратак у нормалан живот

        Чешка је успела да спријечи најгоре и то се по бројевима види.

        "Успели смо да зауставимо неконтролисано ширење болести Ковид-19 и можемо да се припремамо за постепени контролисани повратак у нормални живот",  казао је министар здравља Војтех на конференцији за новинаре у Прагу.

        Министар је рекао да број репродукције, који означава колико је још људи заразио један оболели од вируса корона сада у Чешкој износи око један, док је пре увођења рестриктивних мера 16. марта и почетка масовног тестирања и слања у самоизолацију износио 2,64.

        "Још неко време живот неће бити нормалан. И када будемо укидали рестрикције увек ће протећи неко време између два корака. Са одређеним размаком или маскама ћемо живјети још неколико недеља, чак месеци. Не можемо себи да допустимо да оно што смо до сада урадили бацимо у смеће", рекао је Војтех.

        Разлог за овакав оптимизам чешким стручњацима чијим одлукама се руководи влада дају нови модели процена по којима ће крајем априла у Чешкој бити око 10.600 људи код којих је потврђен тестом вирус корона, док је претходни модел у најгорој варијанти говорио да ће их бити преко 14.000, иако ни то не би био проблем за чешко здравство.

        "Морталитет у Чешкој је и даље веома мали. Али, људи ће и даље умирати. Већина жртава је у дубокој старости. Узроке где је Ковид-19 имао утицај на смрт можемо да установимо са сигурношћу тек касније. Болест нам не повећава број људи у болницама, напротив дневни број хоспитализованих пацијената је исти. Хоспитализација је потребна за око 13 до 15 одсто заражених", казао је шеф Института за информације и статистику у здравству Ладислав Душек.

        (Бета)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари