Ево како се Бог помиње у уставима држава широм планете
БИЋЕ ПОМЕНУТ У НОВОМ УСТАВУ РУСИЈЕ, У УСТАВУ САД ГА НЕМА, АЛИ ИМА У УСТАВИМА ЊИХОВИХ 50 ДРЖАВА
* У Француској, Италији и Шпанији нема никаквог помињања Бога у њиховим „основним законима“. У Пољској, Албанији, Мађарској и Украјини – има
* У преамбули Устава Немачке се указује да га је немачки народ донео „свестан своје одговорности пред Богом и људима“. У члану 56. је текст заклетве коју полаже шеф немачке државе, а завршава се речима „Тако ми Бог помогао“
* У Уставу Ајове се, међутим, говори о „Највишем Бићу, у уставима Вирџиније и Делавера о „Створитељу“, у уставима Колорада, Вашингтона и Мисурија о „Врховном владару Васељене“, а у уставу Хаваја о „Божанском руководству“. У Уставу Масачусетса Бог се помиње 12 пута, а у Уставу Северне Каролине – 10 пута
* Преамбула Устава Пакистана почиње речима: „Верховна власт у Васељени припада само Свемогућем Алаху, а власт народа остварује се само у границама које је Он одредио и зато је света дужност“
___________________________________________________________________________
У ТЕКСТУ измењеног устава Русије, о којем ће се гласати 22. априла, биће поменут Бог.
У „историјском контексту“.
Ово је ново за постсовјетску Русију. За неке друге земље – није.
У Француској, Италији и Шпанији нема никаквог помињања Бога у њиховим „основним законима“.
У Пољској, Албанији, Мађарској и Украјини – има.
У већини великих држава Азије – Кини, Јапану и обе Кореје – Бог се такође не помиње. А у многим земљама Африке, латинске Америке и Блиског Истока се – помиње.
У преамбули Устава Немачке се указује да га је немачки народ донео „свестан своје одговорности пред Богом и људима“.
У члану 56. је текст заклетве коју полаже шеф немачке државе, а завршава се речима „Тако ми Бог помогао“.
Преамбула Устава Ирске почиње речима: „У име Пресвете Тројице, од које проистиче свака власт и према којој, као нашој последњој нади, треба да буду усмерено све што раде људи и држава – ми, народ Ејре, смирено признајемо све своје обавезе пред нашим Пресветим Господом Исусом Христом који је подржавао наше очеве у вековима искушења... доносимо и утврђујемо за себе овај Устав“.
Ирци још у члану 44. свог Устава пишу: „Држава признаје да је поштовање јавног поклоњења (Богу) – дугггг предСвемогућим Богом“.
Устав Грчке почиње речима: „У име Свете, Јединосуштне и Недељиве Тројице...“.
У његовом члану 3. се указује да православна црква Грчке за свог поглавара признаје Исуса Христа...
Преамбула Устава Швајцарске почиње речима: У име Свемогућег Боа! Швајцарски народ и кантони осећају одговорност пред Творцем“.
У преамбули Устава Украјине се наглашава да ће њен парламент законе доносити „свестан одговорности пред Богом, својом савешћу и претходним, садашњим и будућим генерацијама“.
У Уставу САД се Бог не помиње, али се на Бога позивају устави свих 50 држава у њиховом саставу. У већини се помиње „Бог“ или „Свемогући Бог“.
У Уставу Ајове се, међутим, говори о „Највишем Бићу, у уставима Вирџиније и Делавера о „Створитељу“, у уставима Колорада, Вашингтона и Мисурија о „Врховном владару Васељене“, а у уставу Хаваја о „Божанском руководству“.
У Уставу Масачусетса Бог се помиње 12 пута, а у Уставу Северне Каролине – 10 пута.
У уставном Акту Канаде је записано: „Канада се држи принципа који поштују примат Бога и владавину закона“.
У Уставу Аргентине се Бог помиње два пута.
Преамбула Устава Пакистана почиње речима: „Верховна власт у Васељени припада само Свемогућем Алаху, а власт народа остварује се само у границама које је Он одредио и зато је света дужност“.
У преамбули Устава Индонезије се наглашава да је све у тој држави „засновано на вери у јединог Бога“.
У Уставу Аустралије је записано да су се њени народи објединили „смирено се уздајући у благослов Свемогућег Бога“.
Устав Ирака почиње речима: „Признајући над собом власт Бога…“.
У Уставу Марока је прецизирано да је девиза те краљевине „Бог, домовина, краљ“.
У Уставу Саудијске Арабије пише да је она суверена арапска исламска држава, а да су њен устав „Књига Свевишњег Алаха и суна Његовог Пророка, нека га Алах благослови“.
Бог се помиње и у заклетвама које полажу највиши званичници Алжира, Туниса, Египта, Јордана, Сирије, Либана, Ирана, Кувајта, Катара, Бахреине, УАЕ, Омана и Јемена.