У Социјалдемократској партији Немачке дошло до „црвене побуне“
НА ЧЕЛО ДОШЛИ ЛЕВИЧАРИ КОЈИ СУ ПРОТИВ КОАЛИЦИЈЕ СА МЕРКЕЛОВОМ
* На чело Социјалдемократске партије Немачке – јединог партнера блока CDU/CSU који предводи Меркелова - дошли политичари леве оријентације Норберт Валтер-Борјанс (министар финансија Северне Рајне – Вестфалије) и Саскиа Ескен који су скептични према „великој коалицији“
* Утицајни немачки лист Der Spiegel: „Ово је револуција. Тријумф ово своје аутсајдера је тачка заокрета у историји Социјалдемократске партије“
* Ако заиста уследи распад `велике коалиције` - Немачку у 2020-ој чекају нови избори. У време када све три партије `велике коалиције` губе позиције (рејтинг социјалдемократа срозао се до 13 одсто)
______________________________________________________________________
ПРЕД распадом се нашла немачка владајућа коалиција коју је Ангела Меркел једва склопила ујесен 2017-те.
Разлог је и за многе Немце прилично неочекиван.
На чело Социјалдемократске партије Немачке – једног партнера блока CDU/CSU који предводи Меркелова - дошли су политичари леве оријентације Норберт Валтер-Борјанс и Саскиа Ескен који су скептични према „великој коалицији“.
Утицајни немачки лист Der Spiegel је поводом њиховог доласка на лидерске позиције објавио цео аларм:
„Ово је црвена побуна. Тријумф ово своје аутсајдера је тачка заокрета у историји Социјалдемократске партије. Будућност `велике коачлиције` сада зависи од овог новог дуета и трију других кључних фигура“.
У првом кругу гласања за ново руководство социјалдемократа фаворити су били вице-канцелар и министар финансија Олаф Шолц и политичар из Бранденбурга Клара Гејвиц, али су у другом кругу изгубили од Борјанса и Ескен. За њих је гласало 53 одсто присутних на страначкој изборној конференцији.
Та већина је у доброј мери гласала за њихову девизу: не смемо више бити млађи партнер Меркелове и њеног блока.
Зато се у тексту Der Spiegel појавила и оцена: „Ово је револуција“.
Борјанс је министар финансија немачке покрајине Северна Рајна – Вестфалија, а Ескен изразити левичар међу немачким социјалдемократама.
Њихов избор треба да још да потврди конгреса партије који ће се одржати између 6-ог- и 8-ог децембра у Берлину.
Валтер-Борјанс се залаже за смањиваљње пореза сиромашнима и за повећање пореза богатима.
Обоје инсистирају за минимална зарада на сат буде 12 евра.
И он и Ескен су убеђени да партија може повратити популарност само – у опозицији.
Ако заиста уследи распад `велике коалиције` - Немачку у 2020-ој чекају нови избори. У време када све три партије `велике коалиције` губе позиције.
У партији Меркелове већ се чују оптужбе против Крамп-Каренбауер и идеје да је на том положају замени Фридрих Мерц, од којег је изгубила захваљујући подршци Меркелове.
Рејтинг социјалдемократа срозао се до 13 одсто, а на изборима за Европски партламент били су тек трећи са 12 одсто гласова мање него што су освојили 2014-те.