Представљен пројекат пута Почитељ-Неум-Требиње-граница са Црном Гором

БИЋЕ ДУЖИНЕ 102 КИЛОМЕТРА, А КОШТАЋЕ МИЛИЈАРДУ И ПО КМ

* Биће део Јадранско-јонског ауто-пута (1.110 километара укупно) који пролази кроз седам земаља - почиње у Италији, у Трсту, пролази кроз Словенију, Хрватску, БиХ, Црну Гору, Албанију и завршава у Грчкој

* Координатор рада на пројекту Младен ГОЛУЖА: „Пројекат је важан јер повезује Коридор `Пет це` са коридорима у Хрватској, а постоји веза са луком Плоче, са севером и мостом Свилај чија изградња се приводи крају“

________________________________________________________________________

        МИНИСТАРСТВО комуникација и транспорта у Савету министара БиХу техничком мандату представило је данас у Сарајеву пројекат "Израда планерско-студијске документације за Јадранско-јонски ауто-пут на дијелу кроз БиХ, Почитељ-Неум-Требиње-граница са Црном Гором," са идејним решењем трасе дуге 102 километра која ће коштати 1,5 милијарди КМ.

        Заменик министра комуникација и транспорта у Савету министара у техничком мандату Саша Далипагић рекао је да је Јадранско-јонски ауто-пут, дужине око 1.110 километара, дио истоименог коридора регионалног карактера, а пролази кроз седам земаља - почиње у Италији, у Трсту, пролази кроз Словенију, Хрватску, БиХ, Црну Гору, Албанију и завршава у Грчкој.

        "Овај пројекат је посебно важан за југоисточни део Херцеговине и он почиње у Почитељу, где се спаја са Коридором `Пет це`", рекао је Далипагић новинарима у Сарајеву, те додао да ће захваљујући овом пројекту општине Столац, Љубиње, Равно, Неум и Чапљина, те град Требиње, оживти и бити повезани са земљама региона, али и западном Европом и Азијом.

        Узимајући у обзир важност овог ауто-пута, према речима Далипагића, покренут је тендер који је завршен за 18 месеци, док су студијске документације радиле конзорцијум фирми "Ипса" Сарајево и "ИГ" Бањалука са подизвођачима радова.

        "Данас представљамо једну од пет траса за коју сматрамо да је најповољнија", истакао је он, те изразио наду да ће овај ауто-пут бити и део паневропских саобраћајних коридора.

        Координатор на пројекту Младен Голужа рекао је да је пројекат урађен у првој фази, те да сада следи израда документације у другој фази идејног пројекта "Студија утицаја на животну средину", додајући да је трећа фаза израда главног пројекта и припадајућа документација до грађевинске дозволе, како би он био спреман за инвестицијски циклус.

        "Пројекат је важан јер повезује Коридор `Пет це` са коридорима у Хрватској, а постоји веза са луком Плоче, са севером, мостом Свилај чија изградња се приводи крају", појаснио је Голужа.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари