Американци и Британци се у Европи враћају својој војној стратегији из времена Хладног рата

БРИТАНСКИ МИНИСТАР ОДБРАНЕ НЕПРИЈАТЕЉСКИМ ЗЕМЉАМА НАЗВАО ИРАН, РУСИЈУ И КИНУ

* Званични лист америчког Министарства одбране „Stars and Stripes“: „Сада Оружане снаге поново овладавају вештином изненадне концентрације и распоређивања. Прилагођавају се новој стратегији Пентагона названој `Динамично коришћење снага`, а према тој стратегији морамо одржавати равнотежу снага са противником и помоћу непревидивих предислокација трупа“

* Ово је било толико `изненадно` да је Михаил ПОПОВ, заменик секретара савета безбедности Русије, половином марта указао да Американци и НАТО оживљавају систем  трансатлантског пребацивања трупа из САД и Канаде у Европу, указујући да је то систем који је постојао у време Хладног рата

_________________________________________________________________________

           СЈЕДИЊЕНЕ Државе враћају се стратегији изненадне концентрације и распоређивања трупа у Европи коју су примењивале у време Хладног рата – објавио је званични лист америчког Министарства одбране „Stars and Stripes“.

           Гласило Пентагона у истом тексту наводи и прецизира:

           „Сада Оружане снаге поново овладавају вештином изненадне концентрације и распоређивања. Прилагођавају се новој стратегији Пентагона названој `Динамично коришћење снага`, а према тој стратегији морамо одржавати равнотежу снага са противником и помоћу непревидивих предислокација трупа“.

           Stars and Stripes за илустрацију наводи пребацивање изненадно пребацивање пешадијског батаљона из Тексаса у Пољску, до којег је дошло пре две недеље.

           У време Хладног рата је померање америчких јединица без претходне најаве била једна од главних особености „супротстављања Совјетском Савезу“.

           Stars and Stripes цитира ове речи генерал-мајора Џона Гронског, заменика команданта Националне ггарде САД у Европи:

           „То ћемо стално практиковати. То ће бити непредвидљиво за сваког нашег противника. То ће бити добро за нашу националну безбедност. Кључ је у борбеној готовости и обуздавању противника“.

           Ово је било толико `изненадно` да је Михаил Попов, заменик секретара савета безбедности Русије, половином марта указао да НАТО почиње да пребацује трупе према западним границама Русије. Притом је нагласио да Американци и НАТО  оживљавају систем  трансатлантског пребацивања трупа из САД и Канаде у Европу, указујући да је то систем који је постојао у време Хладног рата.

           Према речима Попова, снаге алијансе за брза реаговања повећање су током две последње године са 25.000 на 40.000.

           Да све буде комплетирано, британски министар одбране Гевин Вилијамсон је објавио да се Лондон враћа војној стратегији „парирања претњама са стране Русије“.

           Признао је да је то хладноратовска британска стратегија која је од распада СССР наводно мировала.

           Вилијамсон је као непртијатељске земље означио Иран, Русију и Кину и открио да његово министарстов обнавља рад „одељења које ће држати под присмотром претње које долазе од непријатељских земаља“.

           Према његовим речима, то одељење ће се истовремено бавити и оцењивањем борбене готовости оружаних снага Велике Британије.

           Вилијамсон је најавио модернизацију британских ратних бродова, подморница и хеликоптера. Плус: повећавање британског `офанзивног потенцијала у сајбер-простору`.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари