Уставни суд БиХ прогласио да 9. јануар као Дан РС „није у складу са Уставом БиХ“
- 15:09 29.03.2019.
- 0 коментара
- Штампај
ОБЈАВИО ДА „НЕ ДОВОДИ У ПИТАЊЕ ПОСТОЈАЊЕ САМОГ ДАНА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ“
* Уставни суд БиХ саопштио и да „не искључује и не ограничава надлежност Народне скупштине Републике Српске да распише референдум о томе ког ће се датума прослављати Дан Републике Српске“
* ФАКТИ: Изненађујуће? Нимало! Уставни суд БиХ од свог оснивања није дејтонска структура нити је на дејтонском курсу. Напротив, у функцији је постепене ревизије Дејтона и завршавања невојним средствима онога што је Запад против Срба чинио у рату
___________________________________________________________________________
УСТАВНИ суд БиХ – у којем странци и представници Бошнјака имају већину - утврдио је да одредба Закона о Дану Републике Српске којом се 9. јануар утврђује као Дан Републике није у складу са Уставом БиХ, при чему је наглашено да се овим не доводи у питање постојање самог празника Дан Републике Српске.
Уставни суд ово је утврдио разматрајући захтев девет делегата Вијећа народа Републике Српске за оцену уставности члана 2 став 1 Закона о Дану Републике Српске.
“Оспорена одредба је укинута и одређено је да престаје да важи наредног дана од дана објављивања одлуке у 'Службеном гласнику БиХ'“, саопштено је из Уставног суда уз истицање да се не искључује и не ограничава надлежност Народне скупштине Републике Српске да распише референдум о томе ког ће се датума прослављати Дан Републике Српске.
У саопштењу Уставног суда се прецизира да је утврђено да оспорена одредба која гласи: “На основу потврђене воље грађана Републике Српске, 9. јануар се утврђује као Дан Републике”, није у складу са чланом И/2 Устава БиХ, чланом ИИ/4 Устава БиХ у вези са чланом 1.1. и чланом 2.а) и ц) Међународне конвенције о укидању свих облика расне дискриминације и чланом 1 Протокола број 12 уз Европску конвенцију за заштиту људских права и основних слобода те чланом ВИ/5 Устава БиХ.
На данас завршеној дводневној седници у Сарајеву, Уставни суд БиХ прогласио се ненадлежним за разматрање захтева Суда БиХ те председавајуће Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ Борјане Кришто у вези са Упутством Централне изборне комисије /ЦИК/ БиХ о начину спровођења посредних избора, према којем су делегати Дома народа Парламента Федерације БиХ /ФБиХ/ бирани у складу са резултатима пописа становништва из 2013. године.
Одлучујући о захтеву дванаест посланика Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ за оцјену уставности члана 395 став 1 Закона о парничном поступку Републике Српске, Уставни суд утврдио је да су оспорене одредбе у складу са Уставом БиХ и Европском конвенцијом за заштиту људских права и основних слобода.
(Срна)