Пакистан напао Индију са 16 војних авиона, одбила га четири Су-30МК, два Mirage 2000 и два МиГ-21

СВИ ПРИЖЕЉКУЈУ ДА ИЗМЕЂУ ДВЕ ЗЕМЉЕ НЕ ДОЂЕ ДО ВЕЛИКОГ РАТА, ПОГОТОВО НЕ НУКЛЕАРНОГ

Сви прижељкују да до овога не дође

* У обореном МиГ-21 налазио се командир индијских авиона. Он је наводно – након што су Пакистанци били заустављени и натерани да се враћају – почео да прогони један пакистански F-16. `Распалио` је по том авиону ракетом ваздух-ваздух Р-73 која га је погодила, али је и његов авион био погођен ракетом AMRAAМ лансираном са једног од JF-17. Индијац је био приморан да се катапултира. Приземљио се на пакистанској територији и био заробљен

_____________________________________________________________________

         СВИ се и у Индији и Пакистану, а и у свету, надају да неће доћи до великог рата између тих великих и војно моћних држава. Поготово не ду употребе нуклеартног наоружања.

         Упркос томе, пакистанска армија је током дана артиљеријом гађала циљеве у индијским приграничним општинама Сандербани, Манкот, Кхари Кармар и Дегвар.

         Индијска артиљерија је одмах одговорила. Размена ватре трајала цео сат.

         Због новог конфликта са Пакистаном, у метроу Њу Делхија проглашен је „црвени ниво опасности“. Ово, поред осталог, подразумева да ће „сви простори“ метроа бити проверавани свака два сата.

         Данас се, иначе, делимично открило како је изгледао јучерашњи ваздушни рат Индије и Пакистана.

         Како је објавио телеканал NDTV, Пакистан је у ту битку укључио осам америчких ловаца F-16  и по четири француска ловца Mirage-3 и кинеско-пакистанска JF-17 Thunder.

         Наспрам њих су се нашла четири руска Су-30МК, два француска Mirage 2000 и два совјетска МиГ-21.

NDTV наводи да су малобројнији индијски авиони онемогућили пакистанке авионе да прецизно гађају `планиране циљеве у Кашмиру`.

         Незванично, Пакистан је напао са 24 авиона, а Индија се бранила са осам. У самом окршају је учествовало осам F-16, четири Dassault Mirage-3 и четири JF-17. Дакле: 16. Преосталих осам пакистанских летелица били су `ловци пратње` који се нису укључивали у битку.

         Продор пакистанске армаде у ваздушни простор Индије спречила су поменута четири Су-30, два модернизована Dassault Mirage 2000 и два МиГ-21.

         У обореном МиГ-21 налазио се командир индијских авиона. Он је наводно – након што су Пакистанци били заустављени и натерани да се враћају – почео да прогони један пакистански F-16.

         Иако је био од колега упозорен да бочно има друге F-16. Он се, међутим, није зауставио већ је по прогоњеном ловцу `распалио` ракетом ваздух-ваздух Р-73 која га је погодила, али је и његов авион био погођен ракетом AMRAAМ лансираном са једног од JF-17.

         Индијац је био приморан да се катапултира.

         Приземљио се на пакистанској територији и био заробљен.

         Нејасно је због чега је командир индисјке авио-групе летео у застарелом МиГ-21.

         Вице-маршал индијске ратне авијације Р. Капур показао је остатке америчких ракета AMRAAM и указао да је и то доказ да су у нападу на Индију учествовали и пакистански F-16.

         Он је потврдио да је пакистански F-16 оборио индијски МиГ-21, иако је већина војних експерата досад сматрала да је то фактички немогуће јер је МиГ-21 атион треће генерације.

         Односи две земље су се заоштрили након што је исламски камиказа средином фебруара активирао експлозив којим је био опасан док је пролазио поред колоне индијске војне полиције.

         Убио је и себе и 45 припадника индијских оружаних снага.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари