САД се боје нуклеарне бомбе која би експлодирала 30 км изнад С. Америке и уништила им сву електронику

КОНГРЕС САД: НЕЗАШТИЋЕНИ СМО ОД ТАКВОГ НЕТИПИЧНОГ ОРУЖЈА РУСИЈЕ, КИНЕ, С. КОРЕЈЕ И ИРАНА

* Бивши сарадник ЦИА Питер ПРАЈ који је један од аутора конгресног извештаја: „Сједињене Државе су рањиве за ову посебну врсту ратовања јер смо навикли да се ослањамо на аутоматизоване информационе системе и технологије. Наше друштво је најтехнолошкије и зато најрањивије“

__________________________________________________________________________

         ИСТРАЖИВАЊЕ Конгреса САД  показало је да су Сједињене Државе незаштићене од „нетипичног нуклеарног оружја Русије, Кине, Северне Кореје и Ирана“.

         То оружје је – како су утврдили аналитичари америчког парламента – намењено „револуционарно новом начину ратовања“, а наводно „онеспособљава противничку електронику са огромних растојања“.

         The Washington Free Beacon тврди да се у истом истраживању Конгреса САД наводи да се у побројаним земљама ради на „моћним нуклеарним бомбама које ће електромагнетним импулсима са великих удаљености избацивати из функције сву електронику“.

         Преноси да се у истраживању у овом контексту барата појмовима „рат шесте генерације“, „бсконтактно ратовање“, „електронски рат“ и „сајбер ратовање“.

         Још се износи претпоставка да би те бомбе експлодирале на великим висинама и да зато не би представљале „непосредну опасност по људе“, али  да би уништавале електронику и изазивале дуготрајне проблеме са снабдевање електроенергијом. А то би извбодило из строја цивилну инфраструктуру и водило ка – капитулацији.

         Дејство таквих бомби могло би – тврди се – да се дозира варирањем висине на којој би биле активиране: што би то било ближе површини Земље – то би удар био моћнији, али на мањој територији.

         The Washington Free Beacon преноси: „Сасвим је реално таквим оружјем нанети удар по целој територији Северне Америке. Експлоазија на висини од 30 километара ослободила би (за нас) потенцијално катастрофалне електромагнетне импулсе. Таквим бомбама није потребно да погоде било какав одређени циљ“.

          У извештају се посебно указује да такве бомбе – у будућим ратним дејствима – може бити прво употребљено, а да га до циља и потребне висине могу носити и – метеоролошки балони.     

         The Washington Free објављује и ову процену-опомену бившег сарадника ЦИА Питера Праја који је један од аутора конгресног извештаја:

         „Сједињене Државе су рањиве за ову посебну врсту ратовања јер смо навикли да се ослањамо на аутоматизоване информационе системе и технологије. Наше друштво је најтехнолошкије и зато најрањивије“

         У другој половини 2018-те Пентзагон је осумњичио Русију да „тестира ерлектромагнетно оружје“.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари