Кинези затражили више нафте од Русије

У ПЕКИНГУ ОДРЖАНА РЕДОВНА РУНДА РУСКО-КИНЕСКОГ ЕНЕРГОДИЈАЛОГА

  • Нафтоводом Источни Сибир - Тихи океан, Кина жели да добија не 15 милиона тона (како је планирано у садашњем уговору), већ дупло више. Осим тога, Пекинг би још 10 милиона тона руске нафте нафтоводом преко територије Казахстана

​         УОЧИ посете Кини председника Русије Владимира Путина, у Пекингу су одржани преговори о енергетици којима су председавали вицепремијери две земље Аркадиј Дворкович и Ван Чишањ.  

​         Преговори су у првобитно били планирани за 5. и 6. јун. Међутим, крајем маја је руски министар енергетике Александар Новак упутио киниеским колегама писмо извињења са молбом да се енергетски дијалог одложи због формирања владе у Русији.

​         Ситуација се врло брзо променила.

​         Пекиншки преговори су показали да је за Кину главно питање - повећање испорука руске нафте.

​         Нафтоводом Источни Сибир - Тихи океан, који је специјално изграђен до Кине од Сковородина, Народна Република Кина жели да добија не 15 милиона тона (као је то планирано у садашњем уговору), већ дупло више. Осим тога, Пекинг би још 10 милиона тона руске нафте нафтоводом преко територије Казахстана.

​         Кинеска влада нуди и могућност изградње још једног крака нафтовода ради снабдевања региона Кине дуж корејске границе.

​         „Захтев за повећање испорука Кина је већ дала” - открио је извор близак преговорима.

​         Питање је само да ли Русија може да повећа испоруке с обзиром да увођења у експлоатацију нових налазишта у Русији неће бити пре 2017. године.

​         Тешко да ће Москва поћи на смањење испорука у Европу - то би био политички ризичан корак.  А Кина већ добија попуст од 1,5 долара по барелу, па руска државна компанија осњефт, која је снабдева, може  да се нађе у веома тешким губицима.

​         - Пoвeћане испоруке у Кину могу да се организују, али не у наредне 2-3 године, већ у средњорочној перспективи - кроз 3-5 година - каже аналитичар Тројке Дијалога Валериј Нестеров.

​         - Још се налази у резерви разрада Јурубчено-Тохомска зона где Роснефт има прилично велико налазиште нафте. Додатно ће се нафта добијати на северу Краснодарског краја - то су десетине милиона тона. За сада вишка нафте ипак нема јер ни сви постојећи капацитети нису довољно искоришћени.

​         Нестеров сматра да неки уступци око нафте могу да буду од користи у испорукама гаса Кини за шта је Русија више заинтересована.

​         - Уколико је нафта потребна кроз пола године, онда ће бити проблем наћи те ресурсе. Уколико, на пример, кроз годину дана у Кину пође нафта са налазишта Ванкорски, онда ће се теоретски моћи преусмерити испоруке из Западног Сибира, али то је мало вероватно.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари