Одбациће `ЕУ-пакет` Саркозија и Меркелове
Франсоа Оланд има шансе да буде други социјалиста – после Митерана – на челу Француске
* Циљна група Оланда су Французи који гаје опрез према међународним финансијским институцијама, исцрпљени Саркозијевом разметљивошћу и нападношћу
* Његови главни предлози могли би да изазову чуђење у иностранству: док европске владе уводе мере штедње, он хоће да запосли још хиљаде наставника; жели да укине европски пакет помоћи који предводе Саркози и немачка канцеларка Ангела Меркел
* Обећава да ће повући све француске војнике из Авганистана до краја године. Додаје да ће то обећање бити прва ствар коју ће рећи савезницима на самиту НАТО у мају у Чикагу
КАНДИДАТ социјалиста за председничке изборе у Француској, Франсоа Оланд, за кога анкете кажу да има највеће шансе да победи, жели да запосли хиљаде нових учитеља, преиспита скупи европски пакет помоћи и повуче француске војнике из Авганистана до краја године.
Оланд (57) у кампањи мање игра на карту своје политичке платформе него своје личности: безазлен, широког образовања – он је много тога што конзервативни председник Никола Саркози није.
Циљна група Оланда су Французи који гаје опрез према међународним финансијским институцијама, исцрпљени Саркозијевом разметљивошћу и нападношћу и гладни промена.
Док се европске земље боре да Стари континент скрену удесно, Француска би избором Оланда за председника могла да скрене улево, са реперкусијама и по њену будућност и по курс Европе.
Део Оландовог наступа чини његов имиџ "господина финог момка", али он још увек мора да убеди бираче да поседује оно што је потребно да би водио једну сложену, нуклеарно наоружану нацију, која је уједно и једна од највећих светских економија.
Његови главни предлози, међутим, могли би да изазову чуђење у иностранству: док европске владе уводе мере штедње, он хоће да запосли још хиљаде наставника; жели да укине европски пакет помоћи, који предводе Саркози и немачка канцеларка Ангела Меркел, и обећава да ће повући све француске војнике из Авганистана до краја године.
Додаје да ће то обећање бити прва ствар коју ће рећи савезницима на самиту НАТО у мају у Чикагу.
Оланд, међутим, није једини левичар који пуни новинске ступце у овој председичкој кампањи: кандидат крајње левице, "усијана глава" Жан-Лик Меланшон на својим митинзима окупио је од свих до сад скоро највећи број присталица, огрнутих црвеним комунистичким заставама.
Меланшон, са харизмом која недостаје "мејнстрим" Оланду, компликује изборну политичку рачуницу, оцењује агенција АП.
Жан-Лик Меланшон
Својевремено је на телевизији изјавио "Не волим богате", а у анкетама је почео да води после предлога да се уведе порез од 75 одсто на приходе више од првог милиона еура. За многе у Француској, оцењује агенција АП, време је сазрело за повратак социјалистичког председника - једини у поратној Француској то је био Франсоа Митеран, од 1981-95, главна изборна тема у Европи у последње време управо је гласање за супротну опцију, Саркози, делимично због свог личног стила, већ годинама је непопуларан, а финансијска и дужничка криза охрабрују на скретање улево.
Оланда многи виде више као доброг управљача и слушача, него као визионара.
Највећи део свог страначког мандата провео је као први секретар Социјалистичке партије од 1997-2008, и служио је углавном као "потрчко" старијим партијским колегама, а тек сад долази на своје.
Његови саветници инсистирају у разговорима са страним новинарима да Оланд није социјалиста старе школе, већ социјални демократа, који гаји опрез према економским изазовима које у 21. веку представљају Кина и Индија.
А када се обраћа присталицама, Оландов класно обојени реторички стил, оштар према финансијском свету који зове својим "непријатељем" и захтева правду за социјално угрожене, често изазива одушевљење.
Иако је завршио престижну париску Школу за државну управу, никад није био на челу неког владиног министарства.
У књизи посвећеној кампањи написао је да су га десни политички ставови његовог оца приморали да изгради сопствене левичарске ставове.
Избори 22. априла
Француски бирачи 22. априла излазе на изборе, на којима ће се надметати 10 кандидата, од којих ће два отићи у други круг избора 6. маја.
Иако је рејтинг Оланда мало опао последњих недеља, анкете већ месецима наговештавају да би он могао да победи у очекиваном финалу са Саркозијем, и то са знатном предношћу.
"Овај момак је као створен за данашњу Француску", поручио је први секретар Социјалистичке партије, Фредерик Бурсије.