Либија индиректно признала да њени грађани ратују у Сирији
Имам џамије Џарир у Бенгазију рекао да су само из Киренаике у Сирију отишле десетине бораца
Војници Националне армије Киренаике
* Министар спољних послова Либије Ашур бен Хајал ракао је да «уколико у Сирији тренутно и има либијских бораца, онда су они тамо искључиво по сопственој вољи»
* Арапски медији су у фебруару саопштавали да је у затвореној зони на северу Јордана око 11 хиљада бораца прошло борбену обуку и потом било пребачено у Сирију да се бори против сиријске армије, указујући да је већина «бораца» у тај логор дошла из Либије
МИНИСТАР иностраних послова Либије Ашур бен Хајал индиректно је признао да су либијски грађани учествовали у бробеним дејствима у Сирији на страни опозиције.
Одговарајући на питање новинара, после сусрета у Тунису са својим туниским и египатским колегама, министар спољних послова Либије ракао је да «уколико у Сирији тренутно и има либијских бораца, онда су они тамо искључиво по сопственој вољи».
При том је либијски министар приметио да «сваки грађанин Либије има право да се бави оним чиме жели и да путује тамо где жели». Па наставио: «Међутим, учешће либијских грађана у борбеним дејствима у Сирији не значи да то они чине уз дозволу своје владе».
Више пута се до сада у арапским медијима појављивала информација да се грађани Либије боре на страни опозиције у Сирији. Посебну пажњу је изазвала изјава имама џамије Џарир у Бенгазију, шеиха Имада Дарсија, који је отворено рекао да су из «колевке либијске револуције – Киренаике» у Сирију отишле десетине бораца.
«За «устанике» из Бенгазија велику част представља да учествују заједно са сиријском браћом у борби против дамаског тиранина (председника Башара Асада)» - изјавио је шеих.
Арапски медији су у фебруару саопштавали да је у затвореној зони на северу Јордана око 11 хиљада бораца прошло борбену обуку и потом било пребачено у Сирију да се бори против сиријске армије.
Истакнуто је да је већина «бораца» у тај логор дошла из Либије.
Факти подсећају да више од годину дана у Сирији не престају антивладине демонстрације. До сада је на основу података УН погинуло 8 хиљада људи, док сиријске власти тврде да је у сукобу са наоружаном «опозицијом» погинуло 2 хиљада припадника редовне војске и органа безбедности Сирјије. Већина ових «бораца» су добро наоружани убачени плаћеници из иностранства.