Министар одбране Србије помагао „малом Ахмеду” да пронађе торбу

ЕВО „ОЛИМПИЈСКЕ ДИСЦИПЛИНЕ” У КОЈОЈ ВУЧИЋЕВА СРБИЈА ПОКУШАВА ДА ОСВОЈИ СВЕ „МЕДАЉЕ”

Братислав Гашић

  • Братислав Гашић се хвали да Србија за мигранте чини што не чини нико у Европи, да су за њих и границе Србије и све остало „на извол’те”, и најављује отварање још два прихватна цетнра – уз границу са Македонијом и поред београдског хотела „Национал”
  • Министар полиције – др Небојша Стефановић – тврди да Србија због миграната нема никакве безбедносне проблеме, а да ће 1.500 затражити азил у Србији
  • ФАКТИ: Хоће ли напредна Вучићева власт Србији открити макар: колико је у њу дошло (и кроз њу прошло) избеглица по земљама. Колико их је из Авганистана, колико из Пакистана, колико из Сирије, а колико из Ирака или Сомалије. Хоћемо ли сазнати – примера ради – из којих делова Сирије су Гашићу, Вучићу и Вулину оволико драги Сиријци, јесу ли побегли из стварно ратних зона или је део из сасвим мирних области и градова? Хоће ли нам наша најнапреднија могућа власт открити: полну структуру оних који улазе у Србију и прелазе преко ње? Хоћемо ли икад сазнати на основу којих докумената се мигранти региструју и који проценат можда нема никакве документе? И: колико је међу онима без докумената младих мушкараца у годинама за војну службу?

         ГРУПА од око 2.000 миграната стигла је током ноћи у Прешево преко прелаза Миратовац и испред прихватног центра у Прешеву формирала се колона дуга више од пола километра.

         Како је речено извештачу Тањуга, ради се о групи од око 2.000 људи који су јуче пробили кордон македонске полиције и прошли границу између Грчке и Македоније.

         Избеглице кажу да су у Србију ушле без проблема и да нису имале никаквих проблема са полицијом.

         Ред испред Прихватног центра у Прешеву сада је изузетно велики, а Црвени крст, УНХЦР и Комесаријат за избеглице деле храну, воду и средства за хигијену мигрантима који су тек стигли у Прешево.

         У Прешеву је неколико аутобуса који ће мигранте превести до Београда.

         Министар одбране Братислав Гашић изјавио је данас у Миратовцу да се у том селу прави додатни камп за њихов прихват, с обзиром да ту тренутно има више од 4.000 људи.

         „Видите како се Србија, државни органи и влада односе према овим људима и да смо морали због кризе на граници између Грчке и Македоније овде да направимо још један додатни камп и да све те људе који су ноћас прешли Македонију прво овде збринемо, па да онда да пређу у Прихватни центар у Прешеву”, рекао је Гашић.

         Он је оценио да постоји добра организација свих државних органа и да се поносимо тиме што Србија још једном показује да се ујединила када је најтеже.

         У Миратовцу заједно помажу Дом здравља Прешево и Црвени крст, полиција и жандармерија, војска и сви други, а све у једном задатку да се тим људима омогући хумани третман односно да добију храну и лекарску помоћ и да одатле наставе свој пут, навео је министар.

         Он је казао да ће у Миратовцу бити обезбеђене додатне медицинске екипе и струја како не би били у мраку, али и да би држава могла да прати ситуацију.

         Гашић је нагласио да су гранични прелази проходни и да нема проблема за све који пролазе кроз Србију и наше људе који се враћају из Грачке.

         „Нема задржавања, никаквих виза нема на граници на путу према Грчкој и Србији. Овде има више од 5.000 људи, видите и сами огроман број људи је дошао, очекујемо да се талас у наредних дан или два буде у једнаком интензитету. Увели смо и трећи смену за полицију, издају се потврде, ради се 24 сата”, казао је Гашић.

         Он је на питање новинара рекао да не може да се каже колико ће бити миграната, али да залихе хране и воде нису довољне и апеловао на све који могу да помогну да се укључе у пружању помоћи.

         Гашић каже да су, на пример, тренутне залихе воде довољне за још дан или два.

         „Ови људи осећају хуман однос Србије према њима и на неки начин нам враћају и видите да са оволиким бројем људи немате ниједан инцидент и да они мирно чекају, дисциплиновани су и раде све што им кажу наши државни органи. Имали смо овде и порођај и брзом реакцијом све је било у реду”, додао је Гашић.

         Он каже да су за Миратовац уз помоћ руског и српског хуманитарног центра добијени шатори и све што је потребно за пријем толиког броја људи.

         „Не можемо да утичемо на то ако буде заустављен пролаз у Мађарској, ми не можемо да забранимо никоме да уђе у Србију нити да му кажемо где да иде - просто се знају међународни закони”, рекао је Гашић на питање новинара шта ће се десити ако Мађарска затвори своју границу за мигранте.

         Он је додао да се у Србији већ ради на организацији новог прихватног центра.

         „Чини ми се да је код хотела Национал изабрана локације и мислим да ћемо током идуће недеље то и успети”, казао је Гашић и додао да треба пожурити јер ће ускоро стићи зимско време.

         Он је, такође, рекао да је тачно да држава дневно троши 15.000 евра на средства за хигијену, воду и основне потрепштине, истичући да је то само за најнеопходнију помоћ, али и да држава издваја много већа средства, на пример за дневнице, гориво и све остало како би могле да се спроведу предвиђене процедуре.

         На питање да ли можемо то да издржимо, Гашић је рекао да немамо избора и да Србија очекује помоћ свих својих пријатеља.

         „На овом питању се види да се Србија једина у региону јако одговорно и систематски бори са оваквим пролемом”, оценио је Гашић.

         Како је рекао Тањугу Јасмин Реџепи из невладине организације Легис, специјална јединица македонске полиције - ЕБР (Јединица за брзо реаговање) је, уз помоћ локалне полиције, организовала превоз за све мигранте који су се у суботу затекли у Ђевђелији.

         Он каже да се ради о “неофицијелном” превозу и да се ради о готово 5.000 људи.

         „То значи да су скоро аутопревозници са свих страна Македоније дошли да превезу путнике, односно мигранте до српске границе. Имали смо на десетине и десетине аутобуса, више од 50, такође минибусеви и таксији су се користили. Оно што је битно, људи плаћају свој превоз, као и до сада када су плаћали аутобусе или возове”, рекао је Реџепи.

         Према његовим речима, то је пракса коју је Македонија преузела од Србије - да мигранти имају право да користе јавни превоз и они га и плаћају исто као и грађани Македоније и добијају фискалне рачуне.

         Српско-македонску границу је за протеклих 12 сати прешао већи број миграната, а регистровано је више од 1.500 људи који су изразили намеру да затраже азил у Србији, изјавио је данас министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, који је нагласио да је безбедносна ситуација стабилна.

Гашић помогао и малом Мухамеду

         МИНИСТАР одбране Братислав Гашић је у прихватном центру за мигранте у Прешеву помогао петогодишњем Ахмеду да пронађе изгубљену торбу. Дечак је ушао у прихватни центар, али без своје торбе и Гашић га је узео за руку и прошетао са њим по том делу града.
Они су заједно пронашли ранац у коме су се налазиле дечакове личне ствари. Гашић је након повратка у прихватни центар другом дечаку Мухамеду даровао храну и воду, јер му је претходно дечак рекао да је гладан и жедан.

                                                                                                                                                                                                                             

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари

dfvt's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

Каплар's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

Anonymous's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

worwalaka's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

worwalaka's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

Додај коментар