Бугарски патријарх Максим осумњичен да је радио за државну безбедност

У Бугарској објављен списак са именима 11 митрополита који су наводно сарађивали са државном безбедношћу

* Бугарски премијер Бојко Борисов је изјавио да је «потресен размерама» сарадње великодостојника са ДБ. «Мислио сам да их је било двојица-тројица». Сада се дошлодо броја 12, од 15

* Незванични «други човек» цркве, митрополит Варне, Кирил Ковачев, који је припремао годинама терен да постане наследник садашњег патријарха Кирила, најзад је дао изјаву у вези своје сарадње са ДБ. «Нисам ништа лоше чинио, никога нисам оптужио.... немам зашто да се извињавам, служио сам Бугарској православној цркви а не Државној безбедности», написао је Кирил и нагласио да је извршавао налоге Синода и «никог другог»

         СОФИЈА, (ФоНет) - Бугарска јавност жели да сазна идентитет митрополита који је био сарадник комунистичке Државне безбедности, а има индиција да је и митрополит Максим био сарадник ДБ иако се Синод Бугарске православне цркве још није огласио поводом објављеног списка са именима 11 митрополита који су сарађивали са ДБ.

         Синод Бугарске православне цркве још није заседао, нити објавио саопштење, иако је још 17. јануара објављен списак са именима садашњих 11 митрополита који су били сарадници комунистичке ДБ.

         Цео случај се на интернет страницама бугарске патријаршије за сада не помиње.

         Патријарх Максим је за викенд изјавио у софијској цркви «Свете Недеље» да ће Синод «што пре изаћи са својим становиштем», преноси ВИА.

         Бугарска јавност жели да сазна идентитет митрополита који је био сарадник ДБ, а чије име није објављено.

         У досијеима из 1959. године, како је саопштено, у документима руководиоца трећег одељења ДБ пуковника Г. Крстева, наводе се имена још тројице архијереја сарадника.

         Сада је речено да су двојица од њих давно умрли, тиме остаје само садашњи патријарх Максим, који је у то време био епископ браницки. Нико други није жив који је у то време већ имао хиротонију.

         Тиме се број сарадника ДБ у епископату повећава на 12, од 15, колико их укупно има. У архиви ДБ три имена су затамњена, тиме и нечитљива, не зна се када и од кога.

         Актуализован је предлог од прошле године митрополита Пловдива, Николаја, који није био сарадник ДБ, да се у вези сарадње провере и игумани и архијерејски намесници, али и свештеници, у његовој епархији. Он жели да зна «с ким ради».

         Митрополит Плевена, Игнатије, сарадник ДБ, чак два одељења, првог и шестог, каже да му нико никада није сарадњу понудио, нити се он нудио, «нисам потписао никакву молбу, декларацију, нисам писао извештаје ни о колегама, нити о верницима».

         Али, и пред тога изјављује: «Најсрдачније молим православне хришћане да опросте мени вољна и невољна прегрешења и да ми помогну молитвама. Поново изјављујем да Господа Христа нисам издао и ништа лоше нисам урадио према народу бугарском и држави».

         Незванични «други човек» цркве, митрополит Варне, Кирил Ковачев, који је припремао годинама терен да постане наследник садашњег патријарха Кирила, најзад је дао изјаву у вези своје сарадње са ДБ.

         «Нисам ништа лоше чинио, никога нисам оптужио.... немам зашто да се извињавам, служио сам Бугарској православној цркви а не Државној безбедности». Кирил каже да је извршавао налоге Синода и «никог другог».

         Сада су јавности доступни и извештаји које су митрополит подносили ДБ. Из њих се сазнаје како је ко постао сарадник и које задатке је добијао.

         Тако на пример, садашњи митрополит Натанаил, почео је да сарађује са ДБ као студент теологије. Добијао је задатке да одлази на Свету Гору и да извештава о стању у бугарском манастиру Зоограф, али и о другима.

         Митрополит Симеон, као «почетник» у сарадњи, у својим извештајима радо је помињао да ће ДБ бити «веран до смрти», хвалећи комунизам као «нови живот за свет», због чега му је «душа пуна радости».

         Питао је да ли и сам да врбује нове сараднике. Он је тада деловао у Америци. Бугарска емиграција у Америци се с правом плашила митрополита, слутећи да он ради за ДБ. Медији напомињу да «досије митрополита Симеона звучи као сценарио за одличан филм», наравно шпијунског карактера.

         Бугарски премијер Бојко Борисов је изјавио да је «потресен размерама» сарадње великодостојника са ДБ.

         «Мислио сам да их је било двојица-тројица». Сада се дошлодо броја 12, од 15.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари