МАНТЕР: Због Русије, важно је да лидери попут Вучића поделе ставове са америчким пријатељима
- 14:06 07.06.2015.
- 6 коментара
- Штампај
БИВШИ АМБАСАДОР САД У БЕОГРАДУ САДА ЈЕ ДИРЕКТОР ЊУЈОРШКОГ ИНСТИТУТА ИСТОК-ЗАПАД
- КАМЕРОН МАНТЕР: Премијер Србије је током посете САД добио најбољи могући савет: „Сви желе да виде економске реформе које ће водити јакој Србији, која је партнер америчког пословног света”
- ФАКТИ: Вучић вероватно искрено верује у „јаку Србију, која је партнер америчког пословног света”. То ће одсад још ревносније продавати између Дрине и Тимока. А заобилазиће Мантерово лукаво набацивање да Вучић и његовБеоград треба да „институнационализују добре односе са суседима” и да се суоче са „упозоравајућим сигналима да треба више обратити пажњу на Босну”
ПРЕДСЕДНИК Института Исток-Запад, са седиштем у Њујорку, и некадашњи амерички амбасадор у нашој земљи Камерон Мантер оцењује да је премијер Србије Александар Вучић у Вашингтону добио најбољи могући савет - даље економске реформе, чији резултат ће бити јака Србија као партнер америчког пословног света.
„Надам се да је америчка страна изашла са поруком да је успех Србије и успех Америке: да су економске реформе које се спроводе у Србији, а које омогућавају инвестиције и трговину, добре за српски народ, али и да отварају могућност глобалним пословним партнерима да учествују у развоју Србије”, рекао је Мантер у интервјуу за Танјуг.
Према његовим речима, премијер Србије је током посете САД добио најбољи могући савет:
„Сви желе да виде економске реформе, које ће водити јакој Србији, која је партнер америчког пословног света”, рекао је некадашњи амабасдор САД у Београду.
Председник Владе Србије, имао је, на основу онога што је чуо, добру посету Вашингтону.
На питање - који је њен главни резултат и како ће разговори које је Вучић водио утицати даље на билатералне односе Србије и САД, те на пут Србије у ЕУ - Мантер је одговорио:
„Гледано из америчке перспективе, добро је било подсетити се питања којима треба да се позабавимо: и то не само оних економских, која се тичу Србије и региона, већ и напретка начињеног по питању будућности Косова, али и упозоравајућих сигнала да треба више обратити пажњу на Босну”.
Због тренутних тешкоћа у односима између Русије и Запада, важно је да лидери као што је Вучић поделе ставове са америчким пријатељима, додао је он.
„Вучић се овде доживљава као неко ко је посвећен интеграцији у ЕУ, а истовремено као неко ко је упознат са оним што брине Русију”, истиче Мантер.
Замољен да упореди Србију данас са оном из доба када је он био амбасадор у Београду, Мантер наглашава да је Србија 2015. посвећена будућности у Европи:
„Када сам дошао у Србију 2007. постављало се питање: Да ли ће се Србија окренути будућности, или прошлости? Да ли ће наставити да живи у траумама разрушене Југославије или ће изградити бољи живот за своје грађане”, приметио је Мантер.
Данас, 2015, Србија је, како каже, посвећена будућности у Европи, чланству у ЕУ.
„Што се тиче Европе, то није питање „да ли”, већ „када” и, што је најважније, „како”.
Под тим „како” Мантер подразумева питање да ли Србија може да спроведе неопходне реформе како би заслужила место у ЕУ, да ли може да "отвори" своју економију, да изгради поверење јавности у правосудни систем, да осигура слободу медија и да институнационализује добре односе са суседима.
„То су права питања и ја верујем да Срби желе да на њих одговоре”, закључио је.
Мантер је од 2007-2009. био на дужности амбасадора у Србији, а потом је обаваљао исту дужност у Пакистану.
Из дипломатске службе повукао се 2012. године.
Бавио се међународним односима на калифорнијском Помона колеџу, а затим и консалтингом за међународне компаније, међу којима је и Јунајтед груп на Балкану као тадашњи власник Телевизије Н1.
Сада је председник и извршни директор Института Исток-Запад у Њујорку, а дужност ће званично почети да обавља 1. августа.
Институт је независна невладина организација, која се бави промовисањем дијалога у регионима у свету који су оптерећени тешким проблемима.
(Танјуг)
Додај коментар